Je zcela nezpochybnitelné, že Česká republika dostává nesmírně zabrat v podobě energetické krize. Něco takového zde ještě nebylo a prakticky nikdo si to nedokázal ani představit. Podle všeho jsme přitom teprve na začátku. Dá se říct, že letošní zimu nějakým způsobem zřejmě přečkáme, avšak podle odborníků už se hraje o příští roky, kdy se neočekává velké zlepšení situace.
Velké firmy hrozí odchodem
Dlouho se řešil problém vysokých cen elektřiny a plynu především z hlediska domácností. Těm zcela vážně hrozilo, že nebudou schopny uhradit své faktury a zálohy. Nejprve pro ně byl připraven takzvaný úsporný tarif, ovšem z něj se stal jakýsi kočkopes, z něhož navíc bylo vyplaceno jen pár tisíc a už byl zrušen.
Nakonec došlo k tomu, že se ceny elektřiny a plynu zastropovaly, byť na poměrně vysokých úrovních, což pro domácnosti bude znamenat, že mohou platit přibližně dvoj až trojnásobek dosavadních úhrad. Nemělo by je to nicméně zruinovat.
To platí také pro malé a střední firmy, u kterých rovněž bude platit strop na energie. Zcela na holičkách však zůstaly velké firmy, na nichž je přitom hospodářství České republiky doslova závislé. Pod pojmem velký podnik se totiž oficiálně rozumí ten, který zaměstnává více než 250 tisíc lidí. A to jsou třeba prakticky všechny průmyslové podniky fungující v automobilovém průmyslu jako subdodavatelé.
Ostatně, i největší český zaměstnavatel, společnost Škoda Auto, již prostřednictvím svého majitele, kterým je koncern Volkswagen, avizovala, že pokud se situace s plynem nepodaří vyřešit, může přesunout svou výrobu ze země.
Neuvěřitelný výrok
Nezdá se však, že by Česko tento problém nějak řešilo. Zatímco Německo chystá 200 miliard eur na pomoc svému průmyslu a tím zprostředkovaně i všem zaměstnancům, u nás si mají velké firmy pomoci sami.
Naprosto neuvěřitelně pak v tomto kontextu zní rada ministra průmyslu, který na konferenci Svazu průmyslu a dopravy v podstatě vyzval velké firmy k tomu, aby podváděly. “Já si umím představit, a tohle jsem nikdy neřekl, při té definici malé a střední firmy budeme asi umět přimhouřit oko. To znamená, já všem velkým doporučuji, tvařte se jako malé a střední,” uvedl ministr.
Pochopitelně není špatné, pokud stát vychází firmám vstříc a nehází jim zbytečně klacky pod nohy. Ale co jiného je vydávat velkou firmu za malou, než podvod? Pokud by společnosti uposlechly, nakonec by se jim to nemuselo vyplatit. Na podobné vyjádření je těžké se spolehnout. Mnohem lepší by bylo, kdyby stát našel nějaké řešení, aby se společnosti v obtížné době nemusely pouštět na šikmou plochu.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock