Přemýšlíte, jak začít se sportem, ale venku je stále sníh a nepříjemná zima? Domácí cviky jsou mnohdy náročné a některé z nás jejich provádění nudí. Vyzkoušejte méně náročnou techniku, která vás zbaví přebytečných kalorií, zahřeje tělo a navíc rozhýbe lymfatický systém. Skákání přes švihadlo jste možná prováděli jako děti a nyní je nejvyšší čas se k němu vrátit.
Jak vybrat správné švihadlo?
Výběr vhodného švihadla je nejdůležitějším bodem pro domácí cvičení. V obchodě nebo na internetu se zabývejte hlavně jeho délkou. Pokud se postavíte snožmo na švihadlo a konce natáhnete vzhůru, mělo by končit u vašich ramen. Kratší varianta po čase začne zatěžkávat vaše klouby, a naopak delší švihadlo bude způsobovat nepříjemné zamotávání a špatnou techniku přeskakování.
Kromě délky je rozhodující také materiál. Proto uděláte nejlépe, půjdete-li si do obchodu švihadlo osahat. Pevné a úzké lano je vhodné pro rychlé přeskoky, zatímco lehké provazové lano může mít s rychlostí problém a vy tak vynaložíte mnohem větší úsilí.
Zvyšujte náročnost tréninků postupně
Pokud se aktivně nevěnujete ještě jinému sportu, možná budete překvapeni, jak náročné je obyčejné přeskakování. Na začátku tréninku se nezapomeňte rozcvičit, a následně skákejte maximálně jednu minutu. Dopřejte svému tělu alespoň minutový odpočinek, kdy budete správně dýchat, a poté se znovu vrhněte do skákání. Při prvním tréninku se nesnažte nabrat co nejvíce minut a přeskoků. Teprve druhý den totiž poznáte, jak jste svému tělu dali zabrat.
Skákání provádějte několikrát do týdne a teprve až po několika týdnech se snažte minuty a přeskoky navyšovat.
Jak si skákání zpestřit?
Po čase začnou být obyčejné přeskoky nudné a stále se opakující. Proto si tu a tam pusťte ke skákání oblíbenou hudbu, zkoušejte nové techniky skákání a měňte prostředí. Až mrazivé dny ustoupí a venku vás zahřejí paprsky slunce, můžete si skákání užít na hřišti nebo před domem.