Na internetu se dočtete mnoho věcí. Někdo tvrdí, že alkohol v malém množství zdraví neškodí, že mu naopak prospívá. Otázkou je, jestli se tomu dá věřit či nikoli. Ubližuje nám jedno deci vína, které si upíjíme před spaním? Nebo je to hrozba, před kterou bychom se měli mít na pozoru? Ať už je pravda kdekoli, všichni se shodneme na tom, že alkohol škodí zejména ve velké míře. Víte, jaké jsou škodlivé účinky milovaného i nenáviděného alkoholu, když ho nadměrně konzumujeme?
O alkoholu je možné říct, že napodobuje účinky drog. Mnozí odborníci přirovnávají alkohol ke kokainu, i alkohol totiž v lidech vyvolává pocit vzrušení. Zároveň alkohol má i zklidňující účinky, odstraňuje úzkost i veškeré zábrany. A samozřejmě nesmíme zapomenout na sebejistotu, kterou nám alkohol dává.
Ovšem i když se nyní může alkohol vidět v dobrém světle, jeho nadměrná konzumace výrazně škodí. A jak?
Škodí játrům i dalším orgánům
Nejvíce ohrožená jsou játra, kterým dlouhodobé užívání alkoholu škodí. Ovšem ohroženy jsou také jiné orgány nebo orgánové systémy. Alkohol je přijímán do krevního oběhu, tráví svůj čas v žaludku či střevech.
Pití alkoholu může vyvolat zánět slinivky a vyvolává nebo případně zhoršuje arytmie. Nadměrné zatížení jater také způsobuje jaterní cirhózu, jiní lidé mohou trpět takzvaným hepatorenálním syndromem, což je jinak zvané selhání ledvin. Alkohol také zvyšuje možnost onemocnět rakovinou, konkrétně rakovinou prsu, rakovinou dutiny ústní, jazyka, hltanu nebo jícnu.
Nadměrné pití alkoholu může způsobit i podvýživu, zvýší se možnost cévní mozkové příhody.
Alkohol a mozek člověka
Studie a výzkumy dokazují, že alkohol výrazně poškozuje mozek. Alkoholici podle informací mají postiženou nebo zmenšenou čelní oblast mozku. Pokud člověk pije alkohol dlouhodobě, obvykle má zaniklých rovných dvacet procent nervových buněk.
Odumírání nervových buněk z důvodu nadměrného pití alkoholu je možné poznat. Projevuje se to například mravenčením, brněním končetin nebo případně až bolestí končetin, což se odborně nazývá neuropatická bolest.