Skvělá finská svíce za 15 minut. Udělejte si ze špalku vařič v terénu, zvládne to každý

Příroda skýtá spoustu zázraků. Pokud jste, jako mnoho dalších, podlehli kouzlu výletních táboráků nebo venkovního vaření, oceníte elegantní a efektní alternativu. Stačí si vytvořit švédskou svíci, kterou můžete použít k osvětlení, ohřevu nebo na vaření. Jako bonus pomůže plašit divokou zvěř.

Oheň v polenu

Švédská svíce je ohniště ukryté v polenu. Celá konstrukci působí jako velká svíčka, která ale skýtá výrazně větší možnosti. Díky jednoduché konstrukci můžete na její povrch umístit konvici s vodou nebo pánev. Ve chvíli, kdy začne hořet, osvítí i své okolí.  Princip, který umožňuje ohřívat jídlo a vařit, je postaven na horkém kouři. Svíce by neměla hořet tolik, aby z ní šlehaly plameny.

Foto: Shutterstock

Sekera a drát

Pro výrobu svíce budete potřebovat jen několik pomocníků. Vyhledejte poleno s průměrem od 10 do 40 cm. Nesmí obsahovat suky. Ideální na výrobu je dobře vysušené dřevo. Rozřízněte pařez do kříže na čtyři až šest stejných částí. Snažte se z každého kusu odstranit střed. Vzniklý otvor poslouží jako komín. Dřevo svažte dohromady drátem nebo nedosekávejte až ke spodní části, aby vše drželo pohromadě. Do mezer vložte papír, drobné třísky, piliny nebo suchou trávu.

Jak dlouho bude hořet

Poté, co se dostatečně rozhoří, můžete dle velikosti polena počítat s ohněm, který vydrží 1 až 3 hodiny. Svíci díky tomu můžete využít na dlouhé vaření i opékání špekáčků pro jednoho nebo dvě osoby.  Délku hoření prodloužíte, pokud vložíte papír a suchou trávu do horní části, čím níže je umístíte, tím intenzivnější bude oheň, ale zkrátíte životnost.

Foto: Shutterstock

Použijte ji opakovaně

Chcete-li ji využívat opakovaně, stačí ve spodní části zabránit proudění vzduchu. Po vychladnutí ji můžete uschovat. Stejný postup pro zapálení umožní i její znovupoužití.

Dbejte na bezpečnost

Celou konstrukci položte na kamenitý nebo písčitý povrch. Měla by být vzdálená alespoň 3 metry od stromů či suché trávy. Po ruce si nechte kbelík s vodou, který použijte v případě ohrožení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Forumbrico

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

No tak pokud jedete na výlet autem, tak ten špalek pohodlně uvezete – ovšem pokud se vydáte na hory pěšky, tak vás chci vidět – to si ten špalek už nařízlý pěkně přivážete nahoru na ruksak anebo si na ten ruksak přivážete motorovou pilu, protože nevěřím, že budete umět udělat takové zářezy obyčejnou pilkou… A jakou divokou zvěř to chcete u nás plašit? Za medvědy byste musela do Beskyd nebo na Slovensko, vlka nebo rysa ani neuvidíte, protože zdravé zvíře se člověku zdaleka vyhne a srnci nejsou nebezpeční – pokud zrovna nejsou v říji. Jiná kategorie je divoké prase, ale… Číst vice »