Kuchyň by měla být místo, kde je čisto. Připravujeme zde jídlo pro celou rodinu a dříve, než začneme vařit, mělo by zde být čisté pracovní prostředí. Sporák se zanáší neustále, proto se hodí vědět, jak ho snadno a bez chemie vyčistit. Není nutné mít doma vždy speciální čisticí prostředky, občas stejně dobře poslouží suroviny, které máme ve spíži. V důkladně vyčištěné kuchyni se vám bude lépe pracovat, a navíc ihned identifikujete pachy, které do ní nepatří.
Vyzkoušejte roztok s jedlou sodou
Jedlá soda je víceúčelový čisticí prostředek a bude se vám hodit i v tomto případě. Rozmíchejte 1 lžíci jedlé sody ve vodě a vytvořte si kašičku. Tu pak rozetřete na zanesená místa na sporáku. Nechte působit několik hodin a pak setřete. Sporák bude krásně čistý a můžete se opět pustit do vaření.
Ocet
Klasický ocet bude také skvěle fungovat. Vyrobte si roztok, smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nalijte do rozprašovače. Pokud chcete ještě výraznější efekt, pomůže vám opět jedlá soda. Směs nastříkáte na sporák a pak zasypete jedlou sodou. Po chvíli bude směs pěnit – v té chvíli začíná působit. Asi po 30 minutách už by pěnit neměla a můžete ji setřít.
Na rošty zabere čpavek
Pokud máte doma čpavek a igelit, můžete vyzkoušet i tento způsob. Naneste pomocí houbičky nebo hadříku čpavek na rošty, vložte je do igelitového sáčku a nechte působit přes noc. Ráno je vyjměte a pláchněte. Druhou možností je rošty namočit do roztoku čpavku a teplé vody, nechat dvacet minut působit a pak opláchnout čistou vodou. Čpavek ale můžete v případě potřeby použít i na elektrickou troubu zevnitř. Předehřejte ji na 65 stupňů, na horní rošt umístěte misku, do té nalijte půl šálku amoniaku. Na dolní rošt pak dejte větší mísu s vroucí vodou. Vše nechte působit přes noc. Následující den obě misky vyndejte a vnitřek jen otřete hadříkem.
Foto: Shutterstock