Při častém pečení koláčů, sušenek nebo masa nastane moment, kdy se budete potýkat s otázkou, jak vyčistit pečící nádobu. Tento problém nejčastěji nastává u klasických smaltovaných pekáčů, ale může se objevit i u skleněných nebo jiných povrchů. Naše babičky ale znaly jednoduché metody, jak z nich odstranit zašlou špínu a vrátit jim ztracený lesk. Objevte některé z nich.
Mechanické čištění
Potýkáte-li se v domácnosti s připáleninou, která se do pekáče silně „zažrala“, můžete použít stěrku na sklokeramickou desku. Jejím základním komponentem je žiletka, která špínu bezpečně odstraní, aniž by poškrábala povrch pekáče. Existují ale i další způsoby, které spáleninu pomohou odstranit.
Ubrousky do sušičky
Možná tomu neuvěříte, ale v této jednoduché metodě najdete skvělého pomocníka. Stačí pouze naplnit plech nebo pekáč horkou vodou a pokrýt povrch třemi ubrousky do sušičky. Nechte tři hodiny odležet a následně ubrousky vyjměte. Vylijte špinavou vodu a dočistěte houbičkou a prostředkem na mytí nádobí.
Pomůže i sůl a soda
Sůl a soda jsou v české kuchyni neodmyslitelnými pomocníky. Slouží totiž nejen k přípravě potravin, ale své místo mají i při čištění. Smícháte-li půl hrnku sody s půl hrnkem bílého vinného octa, vytvoříte směs, která špínu z pekáčů rozpustí. Nechte ji působit půl hodiny a domyjte mokrou houbičkou. V poslední fázi dočistěte stejně jako v předchozím případě. Máte-li chuť zesílit účinek, posypte pekáč ještě vrstvičkou kuchyňské soli.
Peroxid účinný nejen na zranění
Soda může posloužit i v jiné kombinaci než s, v kuchyni běžně dostupným, octem. Skvěle se spojí i s peroxidem vodíku. Smíchejte pár lžiček peroxidu se sodou a potřete jimi připálená místa. Účinek se dostaví asi za 2 hodiny. Před použitím nezapomeňte pekáč od směsi pečlivě očistit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Meilleurs trucs.com
No tak moje babička určitě měla stěrku na keramickou desku nebo ubrousky do sušičky 😀
Proč do všeho vždycky strkáte ty babičky…
Moje babička čistila připálené plechy popelem ze dřeva nebo sodou.