Šla jsem si v 65 letech pro důchod. Poslali mě do háje, že musím ještě pár let pracovat

V České republice tak nějak každý předpokládal, že do důchodu půjde v 65 letech. Sice se diskutuje o tom, že se tento věk prodlouží, ale zatím to tak ještě není. Málokdo ovšem tuší, že mu zdaleka nemusí stačit skutečnost, že dosáhne daného věku. Každoročně je to zdrojem zklamání a rozčarování obrovského množství lidí, kteří musí zůstat v práci podstatně déle.

Není to automatické

Když se mi blížil 65. rok, šla jsem si na Českou správu sociálního zabezpečení vyřídit důchod. Tam se ale jen usmáli, že na na něj přeci nemám nárok, protože nemám odpracováno,” říká paní Anina z Brna. “Jako by mě polili studenou vodou. Už jsem měla domluvený odchod z práce a před koupí zahrádky, o kterou jsem se chtěla v penzi starat.

Jak to tak vypadá, dotyčná si na důchod ještě nějaký ten rok počká. “Ukázalo se, že jsem nebyla účastna sociálního pojištění 35 let,” líčí nespokojená seniorka, která ještě není důchodkyní navzdory pokročilému věku.

Mnozí teprve při žádosti o důchod zjistí, že na něj nevzniká automatický nárok, ale odvíjí se od toho, zda jste dostatečně dlouho pracovali, případně byli v jiném režimu, který se počítá do důchodového pojištění. To může být třeba období strávené na rodičovské dovolené, ale nikoliv nezaměstnanost v plné výši. Tam se počítá jen jeden rok, popřípadě tři roky po dosažení padesátého roku věku.

Ukazuje se, že jde o velkou překážku v čerpání důchodu v České republice. Každý rok se to dotkne spousty lidí. Často už mají řadu problémů a do důchodu se těší, ale jednoduše nastoupit nemohou.

Velké zklamání v pokročilém věku

V některém případě chybí třeba jen jeden nebo dva odpracované roky. Dříve se to dalo řešit předčasným důchodem, ale to už dnes neplatí. Nezbývá než si to odpracovat a jít do penze třeba až v 67 letech.

Mnohem horší je to ale v případě, že chybí třeba 10 let sociálního pojištění. Tam už se nedá předpokládat, že by někdo pracoval třeba do 75 let. Je tam ještě jedna záchytná možnost. Dotyčný musí pracovat o pět let déle, a potom mu stačí pouze 15 odpracovaných let. Do důchodu v takovém případě půjde v sedmdesáti.

Jak vidno, tuzemský sociální systém je sice na některých místech velmi rozdavačný, ale jinde je zase poměrně přísný. Nějakou dobu se spekulovalo o tom, že se tato přísná hranice sníží, ovšem teď je to již vysoce nepravděpodobné.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments