Jako by toho nebylo málo, teď ještě přijde razantní navýšení ceny piva. Cože, ptáte se? Vždyť už pořádně zdražilo? Inu, zdá se, že to byl teprve předvoj toho, co nás čeká. Pivovary chtějí využít letní sezónu k dalšímu kroku ve zdražování. Nic jiného jim prý nezbývá, protože výroba piva je energeticky velmi náročná a jak známo, náklady na energie neustále stoupají.
Velké zdražení teprve přijde
Letos přitom už milovníci piva za sebou velké navyšování cen mají. Zejména pak ti, kteří na něj rádi chodí do hospody či restaurace. Cena nejoblíbenějšího plzeňského ležáku doslova vystřelila. Zatímco ještě loni stál ve většině běžných restaurací do padesáti korun a výjimkou nebyly ani podniky, kde ho čepovali za čtyřicet, dnes už na takové nenarazíte. I v hospodách na malých městech už prazdroj přijde na více než 50 Kč a v Praze už stojí spíše k 60 korunám. Zdražily i další pivovary, a to i lahvová piva. Jejich cena nevzrostla o tolik, ale jsou mnohem méně k vidění v různých cenových akcích, což znamená kumulativní zdražení.
Podle pivovarů šlo přitom jen o dorovnání dřívějšího nárůstu nákladů. V drtivé většině v těchto cenách ještě nejsou započteny nové tarify na energie, které teď pivovary musí ve velkém uzavírat. A za energie musí platit násobně vyšší ceny, než na co byli zvyklí. Aby toho nebylo málo, roste také cena hnojiv. Letos vzhledem k většímu suchu pak hrozí dokonce o třetinu nižší úroda chmele.
“Bohužel, levné pivo je v České republice minulostí. Ceny se přiblíží tomu, na co jsme zvyklí na západě a čemu jsme se tam vždycky divili. Jak jen může stát pivo tři čtyři eura? Toto léto to bude standard i v Česku. Možná ještě ne na vesnici u desítky, ale kdekoliv, kam zavítá více lidí, bude pivo stát 80 Kč a víc,” nastínil nehezké vyhlídky sládek jednoho ze středních pivovarů, který si nepřál být jmenován, aby neměl v práci problémy.
Pivní realita je stále krušnější
Když jsme se vypravili prozkoumat ceny na pražské náplavce, zjistili jsme, že tyto prognózy už dnes nejsou daleko od reality. Pivo se běžně prodává i za sedmdesát korun. A zdá se, že si ho lidé dávají. Když jsme však s chystaným zdražením konfrontovali osazenstvo pivnice v jedné z okrajových částí Prahy, zjistili jsme, že už dnes panuje s cenou piva velká nespokojenost.
“Je to hrozné. Sotva jsme se zase dostali do hospod a cena piva doslova letí nahoru. Pro mě je ta hranice 50 Kč. Oblíbenou plzeň si za to nedám už dnes, tak piju kozla, ale i ten podražil a k této ceně se blíží. Jakmile ji překročí, už do hospody půjdu jen výjimečně. Abych tu dvakrát do týdne udělal pět kousků, na to už zkrátka mít nebudu,” vyslovil se místní štamgast Milan, zatímco jeho kumpáni souhlasně přikyvovali.
Pravdou je, že taková pivní kultura jako u nás je jen málokde. A souvisí to právě s cenou piva. Prakticky nikde na západě není zvykem vysedávat v hospodě celé večery, zatímco vrchní nosí jeden kousek za druhým. Tento styl už se vytrácí i z tuzemských podniků a zřejmě zmizí nadobro.
Foto: Shutterstock
Zase bych nesrovnával jen s Prahou. Tady na vesnici se cena za jednu desítku pohybuje kolem 30 Kč. Konkrétně na vesnici, kde bydlím, se prodává za 25 Kč.
Takovéhle domněnky, bez relevantních zdroje, může zbastlit každý. Když najdu na vaší notu, tak já zase z různých zdrojů slyšel, že tohle co píšete je lež.
To by mě zajímalo, kde dotyčný ty ceny bere. Mám srovnání několika měst v olomouckém, jihomoravském kraji a na Vysočině, kde jsem v posledních pár týdnech navštívil několik hospod. Plzeň málokde přes 50, většinou tak 45-47. Kozel 35 Kč… Dokonce i na festivalech, kde jsou ceny vždy přemrštěné, jste málokdy narazili na cenu přes 60 Kč, většinou kolem 45-50.
Je fakt, že občas člověk třeba vidí Plzeň za 55 a hospoda hned vedle za 42, ale to už pak záleží na každým, kde si to pivo dá, ale rozhodně bych to neviděl tak černě jak autor popisuje.