Zima je obdobím klidu a útlumu pro všechny živočichy, tak to příroda zařídila, ale pokud přeci jen chcete svým slepicím poskytnout to nejlepší, můžete, bohatě se vám odmění. Co dělat pro to, aby slepičky byly i v zimě jako v bavlnce a hojně snášely?
Zaizolujte kurník
Slepice potřebují místo, kde se skryjí před deštěm nebo sněhem. I proto mají kurník. Nicméně není kurník jako kurník. I když slepice dokáží svou tělesnou teplotu výborně regulovat i v zimě, přece jen se jim bude o něco lépe snášet v zaizolovaném kurníku. Můžete jej zakrýt starším kobercem, přikrývkami, bublinkovou folií nebo plochým kartonem. Také není na škodu doplnit další vrstvu podestýlky. Pozor i na průvan. Možné otvory v kurníku vyplňte slámou nebo trochou papíru.
Pravidelně uklízejte
V zimě hrozí, že slepice nanosí vodu, bláto, případně rozmoklý sníh do kurníku. Tím navlhne podestýlka, která může začít plesnivět. To je jednak nezdravé, a za druhé dojde k ochlazení celého kurníku. Proto je třeba pravidelně uklízet, zbavovat se vlhké podestýlky a přisypávat novou. Můžete vyzkoušet i třísky z tvrdého dřeva, slepicím se pak bude lépe chodit.
Buďte ve střehu
Pečlivě kontroluje výběh, zda mráz nezapříčinil uvolnění kůlů nebo pletiva, pak by mohli totiž ke slepicím vniknout predátoři a vy byste měli po chovu.
Nenechte zamrznout vodu
Slepice potřebuje pít, proto v zimě musíte dávat pozor, aby voda v napáječce nezamrzla. V krutých mrazech přes noc napáječky schovejte a hned ráno do nich napusťte vlažnou až teplou vodu. Slepice, která nepije, totiž nežere a nesnáší.
Dopřejte jim živiny
Slepice v zimě nedostávají z přirozené stravy tolik vitamínů a minerálů jako v létě, proto nezapomeňte jejich zimní krmení trochu obohatit.
Namažte jim hřebínky
Očekávají-li se skutečně kruté mrazy, můžete svým slepicím namazat jejich hřebínky vazelínou, zabráníte tak omrzlinám.
Foto: Shutterstock, zdroj: bhwt.org.uk