Smažený sýr neboli smažák patří k nejoblíbenějším jídlům mnoha Čechů. Smažené pokrmy obecně nejsou moc zdravé, tuk bývá často přepálený a teplý sýr způsobuje trávicí potíže, které způsob přípravy pokrmu ještě znásobí. Čechům to ale vůbec nevadí a dokonce jsou schopni si jej připravit i v mikrovlnce.
Kde se vzal smažák
Smažený sýr je považován za český vynález. Gastronomický odborník Michael Klíma však tvrdí, že jeho obdoba existovala už ve středověku. První zmínka o smaženém sýru v České republice je z roku 1936 na jídelním lístku restaurace Šroubek. Klasický smažený sýr s tatarkou se v české kuchyni objevuje od 50. let minulého století.
Výživa a kalorie
Když si tento ne moc zdravý pokrm dopřejete jednou za čas, nic se nestane. Myslete však na to, že vás pokrm značně zasytí, je pro žaludek těžký a hůře stravitelný. Obsahuje sice hodně minerálů a vitamínů, je však hlavně velmi kalorický. Jako přílohu si místo hranolek dejte raději vařené brambory nebo salát z čerstvé zeleniny.
Jaký použít tvrdý sýr
Nejčastěji se smažený sýr připravuje z levného eidamu, méně často pak z goudy nebo ementálu. Ať už si chcete vyzkoušet recept Ládi Hrušky ze zvědavosti, z legrace, anebo máte dojem, že si na něm opravdu pochutnáte, zkuste to podle jeho receptu. Vrchol gastronomie to ale není. Smažák se v mikrovlnce připravuje v hrnku.
Tradiční příprava
Nejčastěji se smažený tvrdý sýr obalí v trojobalu a následně smaží. Dá se však připravit i z tvarůžků nebo uleženého camembertu. V některých receptech se nejprve sýr oloupe, nakrájí na větší kostky, okoření cayennským pepřem či paprikou, obalí ve vajíčku a strouhance a rychle osmaží. Ozdobte jej smaženou zelenou petrželkou.
Smažený sýr z hrníčku a mikrovlnky
Suroviny na smažák z hrnku podle Ládi Hrušky:
- 100 g strouhanky
- 100 g strouhaného tvrdého sýra
- 1 ks vejce
Postup:
Nastrouhejte sýr na hrubém struhadle a rozšlehejte vejce. Široký hrnek nebo misku vymažte tukem a vysypte strouhankou. Do hrníčku dejte polovinu nastrouhaného sýra, vlijte rozšlehané vajíčko, zasypte zbylým sýrem a posypte strouhankou. Vložte do mikrovlnné trouby na nejvyšší stupeň na 5 minut a nechte minutu venku dojít.
Foto: Shutterstock
Hruška je trouba a packal.Je to jako když Bohdalka vaří, bába z domácnosti.Dnes každý osel rozumí vaření. Hruška neustále něco kuchtí a pak dodá,, je to levnější jako v restauraci.No to dá rozum, ale jen nepočítá, elektřinu ,vodu,plyn,svoji práci,a další věci , které musí udělat jako je musí dělat v restauraci. K tomu plat a odvody za kuchaře a personál, nájem,daně a pod. Čili mluví o něčem o čem nemá ani páru osel.A jeho blavy by ani naše kočka nežrala.A jeho zlepšováky nebo úžasné věci no děs.Ale hlavně, že mu to sype, že je to už drek není podstatné.
Taky nechápu, proč se tady ohání tím kšeftařem s lidskou blbostí.
Možná se brzy dočkáme článku o tom, kterak Hruška dělal úžasné čipsy z kuřecích kůží…tady už mě nepřekvapuje nic.
Dneska dostane prostor kdejaké pako – a najdou se lidi, kteří tomu ještě tleskají.
Osobně se na tento pořad dívám některé věcí tam má dobré ale něco taky nestojí za nic. To když se dívám na ten pořad toho kutila Pepu Libickeho to je jiná liga to je profík.
Já jsem toho moc neviděla a zřejmě jsem měla štěstí právě na ty pitomosti a vzalo mi to chuť na další “výtvory” tohoto všeuměla. Toho druhého neznám, ale podívám se – inspirace není nikdy dost.
Neposklebujte se něčemu, o čem nic nevíte. Chipsy z kuřecích kůží jsou skutečná lahůdka. Musí se skvarit, dokud se nezdá, že se začínají připalovat. Potom okapat na papíru, osolit a opepřit.
Já nevidím důvod, proč ty kůže nenechat na kuřeti a upéct to kuře i s nimi – navíc nemám ráda jakékoli “čipsy” – ale to je můj problém. Nepošlebuju se “čipsům” ale Hruškovi.
Hruška je prostě vůl, více už snad není třeba psát.
Hruška je nejlepší destilovaná…
To není. To podstatné o vás jste v krátkosti vystihl.
Zdravému člověku určitě neuškodí, když si dá klasický smažák klidně jednou týdně – a to se vším všudy – tedy i s tou tatarkou a je jedno, jak moc to je kalorické. Těžko se takovým a podobným jídlem bude někdo krmit denně – i když – já si rozpékám sýr na chlebu (na pánvi) a to někdy i tři dny za sebou – opravdu zasytí, což ocení každý, kdo pracuje v terénu. Ještě si na něj dávám majonézu a česnek. A je to lepší a určitě zdravější, než si kupovat bagetu někde na benzínce. A jaké trávicí obtíže způsobuje teplý… Číst vice »
Když to čtu, tak si radši nechte změřit cholesterol. Ten budete mít asi až do nebes. S takovouto stravou bacha časem na ucpané cévy, cholesterolové tečky kolem očí, vysoký tlak a později i náběh na srdeční problémy, infarktík…téměř denně sám o sobě tučný sýr ještě ohřátý na tuku a na to kopec tučné majonézy. No nazdar. To věřím, že vám zelenina nechutná, když jste závislá/ý na smaženém jídle, což je prostě droga a vy už to zjevně bez ní nedáváte.
Nebojte – chodím pravidelně na preventivky a všechno mám v normě (letos mi bude 59) Víte, já pracuju od jara do podzimu v terénu, takže opravdu potřebuju ráno něco vydatného, aby to vydrželo do odpoledne. Ten sýr rozpékám na chlebu na suché pánvi – majonézou to jen potírám – kde jste vzal ten kopec? A jinak smažené jídlo v podstatě nejím. Ze zeleniny jím hodně česneku, cibule, kysané zelí, řepu, chilli – většina ostatní zeleniny v čerstvém stavu mně nadýmá a rajčata, papriky jím jen v sezóně – to, co si vypěstuju. Jím hodně masa (to kupuju na farmách), vajec… Číst vice »
Myslím, že to děláte v celku dobře podle Margit Slimákové stačí jíst skutečné sezónní a lokální potraviny a to asi podle popisu děláte paní má 20 let staré informace o tuku a další nezjišťuje. Tuk již dávno není strašák. Samozřejmě ne všechen, třeba rafinovaný slunečnicový olej je úplně špatně. Přeju Vám hodně zdraví a hlavně ať Vám chutná.
Já o tom nijak zvlášť nepřemýšlím – v podstatě to mám tak nastaveno od dětství spolu s jakýmsi vědomím, že všeho moc škodí. Některé ty články tady mě zvedají ze židle, protože je to často jen plácání o ničem a některé můžou i dost uškodit. Svůj zdravotní stav si hlídám a nejen proto, že pracuji i fyzicky, což je někdy dost náročné a chci se dožít důchodu ve zdraví. Naši předkové to měli trochu jednodušší – neměli tolik stresu. Je těžké zůstat v klidu, když na člověka křičí termíny, přes které nejede vlak. Aspoň že mě práce baví a nemám… Číst vice »