Česká republika má zkušenosti s tím, jaké to je být zemí s nejvyšším počtem případů covid-19 v Evropě. Nejedná se ale o jediné onemocnění, u kterého nám patří prvenství v počtu pacientů a u něhož jim hrozí dlouhodobé následky nebo smrt.
Covid-19 je vážným onemocněním, jehož průběh zhoršuje mimo jiné obezita, nemoc, která se týká každého 4. z nás. V žebříčku Evropské unie přitom Češi patří k nejobéznějším národům. Zatímco obezita znamená vyšší riziko chronických onemocnění, nádory ledvin a klíšťová encefalitida představují náhlé ohrožení zdraví. Česká republika je jak u klíšťové encefalitidy, tak nádoru ledvin zemí s nejvyšším počtem pacientů v Evropské unii.
Nádory ledvin – včasné odhalení závisí na náhodě
Diagnózu „nádorové onemocnění ledvin“ slyší ročně přes 3 000 pacientů, čímž si Česká republika získala evropské prvenství. Sice se nejedná o nejčastější typ rakoviny, kterým je v Evropské unii rakovina prsu a v samotné České republice pak rakovina prostaty, ale o to větší si zaslouží pozornost.
V prvních stadiích se u rakoviny ledvin neobjevují žádné viditelné příznaky, i proto je více než polovina případů v časných stadiích odhalena náhodně při sonografickém vyšetření zaměřeném na jiné zdravotní komplikace. Později jsou nejčastější příčinou návštěvy lékaře krev v moči nebo bolest beder.
Nádory ledvin postihují více muže než ženy, lidi starší 50 let a kuřáky. Prevence spočívá podle Národního onkologického programu ČR kromě nekouření také v udržování přiměřené tělesné hmotnosti, půlhodině pohybových aktivit denně a obezřetnosti při užívání potravinových doplňků.
Klíšťová encefalitida
Dalším onemocněním, ve kterém je v České republice dlouhodobě nejvíce případů z celé Evropské unie, je klíšťová encefalitida. Jedná se o nemoc, která může znamenat trvalé následky v podobě obrny končetin, nervové slabosti, psychických poruch i poruch sluchu. V roce 2019 bylo zaznamenáno 774 pacientů, v loňském roce jsme toto číslo překonali již v listopadu.
Vzhledem k tomu, že na klíšťovou encefalitidu existuje očkování, prevence je jednoduchá. V České republice na očkování přispívají pojišťovny v rámci preventivních programů, a to až do výše 1 500 Kč, nejedná se tedy o hrazené očkování. K úhradě přistoupilo naopak v roce 2019 Švýcarsko. Důvodem byl nárůst počtu případů, který byl v roce 2018 přesto stále o téměř polovinu nižší než v České republice.
Že očkování má smysl dokazují i čísla od našich sousedů: „V sousedním Rakousku, které mělo nejvyšší incidenci onemocnění klíšťovou encefalitidou v Evropě, se díky rozsáhlé očkovací kampani v 80. letech podařilo výrazně snížit počet případů onemocnění. V současné době se proočkovanost pohybuje okolo 80 %,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu. V České republice je očkována pouze třetina z nás. I to je spolu s celoplošným rozšířením klíšťat důvod nezáviděníhodného prvenství.
Obezita – týká každého čtvrtého
Česká republika je na předních příčkách také v případě obezity, která je definována hodnotou BMI nad 30. Spolu s Maďarskem a Litvou patří Češi mezi nejobéznější národy Evropy, obézní v nich je více než 26 % dospělých. „Výskyt obezity je v České republice asi o 3 % vyšší u žen než u mužů. Alarmující je také fakt, že minimálně dalších 25 % populace má nadváhu, takže celkově má normální hmotnost v dospělém věku méně než 50 % lidí. Navíc se postupně zvyšuje výskyt obezity u dětí a adolescentů, což naznačuje, že se situace bude dále zhoršovat,“ říká prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., předseda České obezitologické společnosti.
Obezita je nebezpečná vzhledem k tomu, že je rizikovým faktorem mnoha metabolických onemocnění (včetně diabetu 2. typu, hypertenze, aterosklerózy, metabolického syndromu nebo vysoké hladiny cholesterolu v krvi) a dalších zdravotních i psychických problémů. Prevencí obezity je v první řadě zdravý životní styl, zahrnující mimo jiné vyvážený příjem a výdej energie.
Foto: Shutterstock