Belgický student pozřel staré špagety a zemřel. Jak je to možné? Jeho příběh by měl sloužit jako odstrašující příklad pro ty, kteří se snaží natolik ušetřit, až nepřemýšlí o svém zdraví a důsledcích. Začalo to tím, že se mladík snažil ušetřit čas i peníze. Proto si v neděli připravil jídlo na celý týden, které si s sebou nosil v potravinových krabičkách.
Chyba, jídlo neuložil do ledničky
Jídlo mladý student bohužel neuložil do ledničky a nechal si jej vystavené na očích v pokojové teplotě kuchyně. Špagety, které doplnil rajčatovou omáčkou, si ohřál až v pátek. Hned jak se Belgičan najedl, se odebral ke sportování.
Nad nevolností mávl rukou
Uplynulo asi půl hodiny a začal pociťovat nevolnost. Bolela jej hlava a břicho. Krátce poté, co se vrátil domů, dostal vodnatý průjem a začal zvracet. Kdyby v tento okamžik vyhledal lékařskou pomoc, možná by ještě byl naživu. Mladík se místo toho jen napil vody a šel nevolnost zaspat.
O pár hodin později…
V jedenáct odpoledne dalšího dne byl svými rodiči nalezen mrtvý. Podle provedené pitvy mladík zemřel přesně deset hodin poté, co zkonzumoval ony osudné špagety. Smrt nastala přesně ve čtyři hodiny ráno. Pitva odhalila velké množství Bacillus cereus, bakterie, která mladíkovi přivodila nekrózu jater a akutní zánět slinivky. Bakterie byla nalezena jak ve zbytcích jídla, tak ve vzorku stolice.
Tento druh bakterií se nejčastěji vyskytuje na tepelně neupravených těstovinách a rýži, přičemž způsobují akutní otravu jídlem. Pokud tyto potraviny uchováváte delší dobu v pokojové teplotě, dojde k množení těchto bakterií, což vede k produkci toxinů. Jevu se říká také “syndrom smažené rýže”, protože smažená rýže se často nechává v pokojové teplotě mimo ledničku.
Ponaučení
Ponaučení je tedy jasné. Nepodceňujte tepelnou přípravu potravin a jejich uskladňování. Bohužel otrava tímto bacilem je poměrně běžným jevem. V roce 2003 pozřela jedna sedmičlenná rodina tepelně neupravený těstovinový salát. Byl osm dní starý a intoxikaci nepřežila sedmiletá dívka, které zkolabovaly játra.