Jablka by měla být pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Jsou bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, obsahují řadu antioxidantů. Snižují riziko vzniku rakoviny, obezity, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Co se ale skrývá uvnitř? Jsou pro nás jablečná jadérka nebezpečná?
Toxický kyanid
Jablečná jádra obsahují rostlinnou sloučeninu zvanou amygdalin, která může mít toxický účinek. Amygdalin funguje jako chemická obrana semen obecně. Nachází se třeba také v mandlích, meruňkách, broskvích a třešních. Pokud zůstane semeno neporušené, nic se neděje, pokud se však poškodí, tedy i rozžvýká, amygdalin se rozkládá a uvolňuje kyanid. Malé množství zvládnou naše enzymy detoxikovat, ale ve vysokých dávkách je smrtelný.
Kyanid byl v celé historii používán jako jed. Pracuje na principu narušení zásobování buněk kyslíkem, vysoké dávky vedou ke smrti. Mezi příznaky otravy kyanidem patří úzkost, bolesti hlavy, závrať, zmatenost. Akutní otrava způsobí vysoký krevní tlak, paralýzu, v určitých případech i smrt. Kolik kyanidu by člověk musel sníst, aby byl v nebezpečí? To záleží na tělesné hmotnosti jedince, jeho individuální toleranci a také typu jablka. Nejvíce ohroženy jsou děti.
Jsou jablečná jádra nebezpečná?
Úplně nejlepší je se jablečným jádrům vyhnout. Nicméně množství jadérek obsažené v jednom jablku (tedy nejčastěji kolem pěti) rozhodně nezapříčiní akutní otravu, zvláště pokud nejsou rozkousaná. Akutní otravu dokáže dle vědců způsobit 83 – 500 semen.
Proto se rozhodně nebojte jablka jíst, ale dáváte-li je dětem nebo domácím mazlíčkům, raději je nejprve zbavte jader. Stejně učiňte i při výrobě domácího jablečného džusu. Čeho se naopak nezbavujte je slupka. Právě ona totiž ukrývá maximum vlákniny a živin. Jen nezapomeňte ovoce dobře umýt.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday