Strach z lidí nemusí značit jen obavy z nebezpečných jedinců. Existují lidé, kteří se společnosti straní, jelikož jim pohledy a nečekané situace nahánějí přímo hrůzu. Sociální fobie může začít jen nevinným připravováním rozhovoru v hlavě a přes vyhýbání se určitým situacím, vést až k úplné izolaci.
Jak se sociální úzkost projevuje
Lidé, které trápí tato porucha jsou většinou pro veřejnost známí, jako šedé myšky. Okolí je považuje za stydlivé, někdy dokonce hloupé jedince, protože se neumí navenek projevit. Ačkoli mohou působit jako tiší společníci a úplní introverti, v jejich hlavě se může odehrávat bouře a zmatek. Kontakt s ostatními lidmi způsobuje u postiženého úzkost, strach, depresi, obavy a další negativní emoce.
Vzorová situace
Postačí totiž, pokud takto uvažujícímu člověku podáte ruku na znamení pozdravu a seznámení. Postižený nejčastěji sklopí oči a bude se chovat ostýchavě.
Myšlenky
V hlavě mu však problesknou miliony myšlenek. Nejprve se pravděpodobně bude v hlavě tázat sám sebe, jestli přišel vhodně ustrojený, poté se zaměří na to, jak přesně vás oslovit, protože si tuto skutečnost připravoval dopředu a několikrát ji zvážil.
Trapná situace
Velmi usilovně se snaží, aby nevypadal trapně. Nakonec vlivem svého strachu například promluví hlasitěji než čekal a zbytek času už se v jeho hlavě jen převaluje myšlenka, která se ptá, jestli seznámení může být ještě horší.
Kde a kdy se tato fobie tvoří
Fobií většinou začnou trpět dospívající a mohou si ji nést až do smrti. Nejčastějším důvodem bývá rodinné prostředí, kdy sociální fobii mohli způsobit rodiče, kteří své dítě příliš shazovali.