Aby dlažba vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni starat. To zahrnuje pravidelné odstraňování plevele a samozřejmě také čištění. Jak dlažbu vyčistit co nejefektivněji a nejlépe se můžete dozvědět právě teď.
Zaručený návod na čistou dlažbu
- Dlaždice vyčistěte zahradní hadicí nebo vysokotlakým čističem.
- Smíchejte běžný čistící přípravek (třeba na nádobí) s teplou vodou, nebojte se toho, hodně pevné pěny je ideál, vylijte kýbl na dlažbu a nechte 20 minut působit.
- Smetákem nebo kartáčem se silnými štětinami dlaždice vydrhněte.
- Nakonec dlažbu opláchněte hadicí.
Vyzkoušejte kyslíkové bělidlo
Pokud vám běžná praxe nestačí a toužíte ještě po něčem silnějším, co vaše dlažební kostky vyloženě rozzáří, pořiďte si kyslíkové bělidlo (sloučenina z krystalů sodíku a peroxidu vodíku). Doporučené množství kyslíkového bělidla smíchejte s teplou vodou a dobře rozmíchejte. Poté kýbl vylijte na místa, která chcete čistit. Nechte působit tak dlouho, jak uvádí výrobce, potom dlažbu vydrhněte kartáčem a spláchněte vodou ze zahradní hadice.
A co s plevelem?
V dnešní době můžete při pokládání dlažby použít speciální písek, který zabraňuje růstu plevelů, ale pokud máte pod dlažbou ten klasický, nevadí, plevelů se dá zbavit poměrně snadno. Pokud chcete mít hotovo rychle, použijte vysokotlaký čistič a plevely prostě silou vody vystříkejte. Vzhledem k tomu, že se objeví mezi dlažebními kostkami mezery, vyplatí se dlažbu rovnou vypískovat.
Při nižším výskytu plevele jej můžete vytrhat ručně, nejlépe pomocí nástroje na to určeného. Další skvělou alternativou je použití zahradního octa, který je koncentrovanější než ten kuchyňský. Plevele spolehlivě zahubí. Co se týče mechů a lišejníků, použijte speciální herbicid na ně určený.
Foto: Shutterstock, zdroj: robertlandscapes.com