Kouření souseda na balkoně může být pro mnohé z nás zdrojem nepříjemností a frustrace, zejména když se pokoušíme v klidu relaxovat ve vlastním domově. Co ale dělat, když se zdá, že tento problém nemá řešení? Naštěstí existují osvědčené metody, jak se s touto situací vyrovnat, a možná budete překvapeni, jak jednoduché a efektivní mohou být.
Otevřená komunikace
Prvním krokem by měla být snaha o otevřený dialog se sousedem. V mnoha případech může upřímný rozhovor o tom, jak kouření na balkoně ovlivňuje vaše bydlení, vést k dohodě, která bude vyhovovat oběma stranám.
Využití rostlin
Pokud se domluva s kuřákem na balkoně nedaří, můžete zkusit využít přirozených prostředků k omezení šíření kouře do vašeho bytu. Jeden praktický tip spočívá v umístění vyšších rostlin nebo většího květináče s hustými listy na okraj vašeho balkonu směrem k sousedovi. Rostliny mohou působit jako přirozená bariéra, která částečně absorbuje nebo odráží kouř, dříve, než dosáhne vašeho prostoru.
Právní opatření
Pokud rozhovory nevedou k výsledkům, lze se obrátit na soud. V některých případech můžete požadovat zákaz kouření na balkoně, a dokonce i náhradu za morální újmu, pokud je kouření v rozporu s místními zákony nebo stanovami bytového společenství. V České republice je možné se odvolat na občanský zákoník, který říká, že majitel bytu nesmí svým chováním způsobovat vnikání kouře do bytu jiného vlastníka nad míru přiměřenou místním poměrům.
Shromažďování důkazů
Důležitým krokem při přípravě na právní řešení je shromažďování důkazů, které potvrzují, že kouř z balkonu sousedů vniká do vašeho bytu. To může zahrnovat svědectví od dalších sousedů, videozáznamy nebo dokonce záznamy od zástupců místních úřadů, kteří mohou situaci oficiálně zaznamenat.
Zákaz kouření ve společných prostorách
Pokud kouření probíhá ve společných prostorách bytového domu, může být efektivním řešením přidání zákazu kouření do domovního řádu nebo stanov družstva. Toto opatření vyžaduje souhlas více vlastníků nebo členů společenství.
Foto: Shutterstock
Zlaté časy kdy se kouřilo v kinokavárnách, v každé hospodě, ve vlaku, na zastávkách atd. Rakovinu spíš dostanete ze žrádla kde je plno chemie než z cigarety. Tabák rakovinu nevyvolá, jen jí podpoří když už jí máte. Na léčbu rakoviny se vydá kolem 75 miliárd ročně a to se na ní léčí i nekuřáci, na prodeji tabáku a cigaret stát vybere kolem 125 miliard. Tím chci říct, že nebýt kuřáků, tak plno z Vás co nekouří a nadává na kuřáky by mělo o hodně dražší zdravotnictví a přístup k němu. Pacient kuřák si léčbu o proti Vám nekuřákům zaplatí a… Číst vice »