Špagety carbonara za pár minut podle tradičního italského receptu. Hlavně neopakujte typicky českou chybu

Italská kuchyně dala světu mnoho fantastických jídel. Jedno však ční nad všechny ostatní. Jde o špagety carbonara. Kouzlo tohoto pokrmu tkví hned v několika faktorech. Předně je geniálně jednoduchý a obsahuje jen to nejnutnější. To však neznamená, že by nebyl chuťově zajímavý a propracovaný. Přesto ho dokážete připravit za pár minut a vykouzlit si tak fantastickou večeři, kterou ocení každý.

Italský klenot

V Itálii se jim říká spaghetti alla carbonara. Obrovskou výhodou tohoto jídla ale je, že si ho můžete objednat prakticky všude na světě, když dokážete dát dohromady slova špagety a carbonara. Neexistuje snad šéfkuchař, který by lahodné těstoviny obalené v omáčce ze žloutků a sýra a doplněné slaninou neznal.

Není přitom přesně známo, jak tento recept vznikl. Tradují se v zásadě dva příběhy. V tom jednom hrají hlavní roli američtí vojáci za druhé světové války. Ti měli prodávat svůj denní příděl slaniny a vajec italským restauracím, jež sužoval nedostatek surovin. Místní šéfkuchaři na základě toho vymysleli skromný, ale velmi chutný recept. Podle druhé legendy toto jídlo vymyslel tajný spolek “karborářů” bojujících v letech 1800 až 1831 za sjednocení Itálie. Tito lidé se na cestách po celé zemi měli živit právě tímto levným, jednoduchým a sytým pokrmem.

Nedělejte špagety carbonara na český způsob

Ne všichni se však k tomuto italskému národnímu pokrmu chovají s úctou. Jak upozorňuje i italská kulinářská organizace, špagety carbonara jsou zřejmě nejfalšovanějším italským pokrmem. Na rozdíl od jiných receptů totiž v tomto případě prakticky není prostor pro fantazii a je třeba dodržet tradiční postup.

Mezi nejčastější prohřešky údajně patří nahrazení ovčího sýra pecorino romano mnohem běžnějším parmazánem. Inu, to je ještě vcelku snesitelný úkrok. Co však Italové považují za barbarství a čeho se bohužel dopouštějí převážně Češi, to je doplnění špaget carbonara smetanou či cibulí. Tyto přísady do receptu v žádném případě nepatří. Češi však mají zakořeněno, že do těstovin patří smetana. Běžnou chybou je také použití klasické uzené slaniny, přičemž do těchto těstovin patří neuzená slanina či pancetta.

Aby bylo jasno. Tradiční špagety carbonara obsahují pouhých sedm ingrediencí. Jde o špagety, žloutky, slaninu, sýr, vodu z těstovin, sůl a pepř. Jídlo je sice jednoduché, ale o to více vyžaduje kvalitní suroviny, protože na chuti to zkrátka poznáte. Dejte si také dobrý pozor na práci se solí, protože jak pecorino tak slanina jsou samy o sobě velmi slané.

Foto: Shutterstock

Jak si připravit spaghetti alla carbonara

Co budete potřebovat (porce pro 2 osoby)

  • 160 gramů špaget
  • 60 gramů nakrájené neuzené slaniny nebo pancetty
  • 2 vaječné žlouty
  • 25 gramů sýra pecorino romano
  • pepř
  • sůl

Postup přípravy

Slaninu zbavte tuhé kůže a nakrájejte ji na kousky. Do hrnce nalijte vodu, lehce ji osolte a přiveďte do varu. Přidejte těstoviny a uvařte. Na pánev vložte slaninu a nechte ji smažit na mírném plamenu ve vlastním tuku až do zlatova. Mezitím si nastrouhejte sýr a připravte žloutky. Až na jednu lžíci sýru, kterou si nechte, smíchejte se žloutky, opepřete a rozmíchejte. Žloutkový krém musí být velmi jemný, ale zároveň hustý. Uvařené špagety dejte do pánve se slaninou a přidejte pár lžic vody z těstovin. Nechte minutu prohřát a přidejte žloutkový krém. Znovu přidejte vodu z těstovin, aby došlo k dokonalému obalení špaget ve žloutkové směsi. Nezapomínejte míchat, aby se omáčka nesrazila. Hotové špagety pak posypte zbytkem sýra.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš
Miloš
2 let

Guanciale nebo pancetta a vajíčko celé plus extra žloutek.