Špatně proudící lymfa stojí za únavou i celulitidou. Rozpoznejte, že nefunguje správně a naučte se ji nastartovat

Správné proudění lymfy vás zbaví celulitidy, tuku na břiše i únavy. Pro své zdraví děláte však mnohem více. Podporou funkce lymfatického systému předcházíte řadě závažných onemocnění.

Lymfatický systém těla

Lymfatický systém slouží k odvádění zplodin a škodlivin z těla. Lymfa pomáhá s pročištěním, uzdravením a regenerací organizmu. Jakmile nefunguje správně, je příčinou mnoha potíží a onemocnění z nichž celulitida je tím nejmenším z nich.

Signály špatně proudící lymfy

Špatně proudící lymfa v těle o sobě dá vědět nejprve méně závažnými příznaky a následně závažnějším onemocněním. Prvním příznakem může být akné a celulitida. Při snižování hmotnosti se vám nebude dařit zbavit se tuku na břichu a na bocích.

K závažnějším příznakům patří otoky lýtek, kotníků a stehen, trvalý pocit nafouknutého břicha a poruchy imunitního systému. Budete mnohem náchylnější na virová onemocnění, objeví se otoky mandlí, mízních uzlin a otoky víček. Nejzávažnějším onemocněním je nádorové onemocnění lymfatického systému.  

Stavte se na hlavu

Někdy je stavění na hlavu výrazem pro zoufalství, teď je však cestou k rozproudění lymfatického systému. Stojky, postoje na hlavě i nejrůznější zvedání končetin pomáhá s rozprouděním lymfy.

Dřepy, chůze, protahování

Pro správné proudění lymfy je důležité rozhýbat zejména dolní polovinu těla. Přidejte svižnou chůzi, několikrát za den udělejte dřepy a dolní končetiny co nejvíce protahujte. I při nedostatku času během dne můžete minimálně stát na špičkách.  

Pitný režim a detoxikace

Lymfu podpoříte důsledným dodržováním pitného režimu. Na pomoc vezměte nejrůznější byliny. Odvary z majoránky, vřesu, třezalky či šípku pomohou s detoxikací. Vyzkoušet můžete i domácí kefír.

Zelenina bohatá na vlákninu

Rozproudit lymfu pomůže strava bohatá na vlákninu. Do jídelníčku zařaďte i více celozrnných obilovin. Samozřejmostí je vyhýbat se alkoholu, tučným a sladkým jídlům.

Lymfatické masáže

Lymfatické masáže se od běžných liší v síle tlaku i v zaměření se na problematické partie. Využít můžete odbornou ruční masáž, masáž přístrojovou nebo masáž doma po koupeli. Důležité je při masáži postupovat od kotníků ke kolenům. V horní části postupujte od kolen k tříslům.

Jestliže budete tato doporučení dodržovat alespoň 2 měsíce, zaznamenáte změny na pokožce a budete se cítit mnohem méně unavení.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments