S nízkým tlakem vody se dá žít. Ale není to nic příjemného. Dá se problém se špatně tekoucí vodou vyřešit nebo jste odsouzeni k slabému čůrku navždycky?
Pokud máte dobré sousedské vztahy, zkuste si o problému nejdřív promluvit právě se svými sousedy. Překvapil-li slabý proud vody i je, může být problém v městském vodovodním systému. Samozřejmě, že nejlépe uděláte, když poskytovateli vody zavoláte, ale některé kroky k nápravě můžete podniknout i sami.
Zkontrolujte ventil u hlavního vodovodního řádu
Ventil bude potřeba najít a zkontrolovat, zda je zcela otevřený. Občas se kvůli opravám nebo nenadálým situacím stane, že ventil zůstane polouzavřený, což může být příčinou nízkého tlaku vody.
Vyměňte regulátor
Regulátor je umístěn buď u měřiče nebo v místě, kde do domu ústí přípojka. Jeho funkcí je snížit příliš vysoký tlak z hlavního vodovodního řádu na ideální 3 bary vhodné pro použití doma. Když dojde k pokažení regulátoru, tlak vody klesá. Problém můžete zkusit vyřešit sami, ale raději najměte instalatéra.
Vyčistěte ucpané trubky
Příčinou nízkého tlaku vody mohou být větší usazeniny v potrubí. Tento problém nastává zvláště v lokalitách s tvrdou vodou. V potrubí se nahromadí minerální usazeniny, průměr trubek se tak zmenšuje a zmenšuje, což brání volnému protékání vody. V extrémních případech bude potřeba vyměnit potrubí, pro posouzení a vyřešení problému si raději zavolejte instalatéra. Ale pokud je stav méně dramatický, můžete vyzkoušet toto. Do pevného uzavíratelného sáčku nalijte ocet. Ten pomůže odstranit usazeniny. Sáček umístěte na sprchovou hlavici nebo kohoutek a připevněte (zavažte). Nechte působit přes noc. Druhý den sáček sundejte a kohoutky opláchněte.
Zkontrolujte, zda nedochází k úniku vody
Jak zjistíte, jestli dochází k úniku vody kvůli poškozenému potrubí? Pořádně zavřete všechny vnitřní i venkovní kohoutky a vypněte spotřebiče, které používají vodu. Jděte se podívat na vodoměr a zapište si číslo spotřeby. O dvě hodiny později jděte opět měřič zkontrolovat. Pokud je hodnota zvýšená, jedná se o únik vody a měli byste zavolat instalatéra. Proto se staré trubky mění za nové plastové nebo měděné. Ty nejsou náchylné ke korozi.
Nainstalujte domácí posilovač tlaku vody
Někdy za tlak vody nemůže nic jiného než gravitace a vzdálenost. Zkrátka a jednoduše, než k vám voda dojde, ztratí svůj tlak. Nezoufejte, existuje řešení. Čerpadlo pro zvýšení a udržení tlaku vody. O instalaci se postará odborník.
Prakticky jakýkoliv problém s nízkým tlakem vody se dá vyřešit. Chce to jen trpělivost a často také schopného instalatéra.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bobvila