Příznaky nízkého nebo vysokého krevního tlaku či špatného oběhu mohou být nenápadné a pacient jim nemusí přikládat důležitost. Pokud ale některý z nich zpozorujete, je vhodnější se o tom zmínit lékaři, jelikož by tyto signály mohly vést až k závažnějším zdravotním komplikacím.
Křečové žíly
Křečové žíly se projevují nejprve težkýma a otelkýma nohama. Často mohou pacienta také svědět, a teprve poté mohou vzniknout viditelné křečové žíly. Tento problém se u vás může projevit ve chvíli, kdy jste často na nohou, ale může být právě také doprovodným jevem špatného krevního oběhu.
Jakmile se v nohách hromadí příliš mnoho krve, mohou být až výrazně nateklé. Dlouhodobý stav může být u rizikových skupin i životně nebezpečný.
Změna pleti
Jestliže se krev dostává do různých částí těla pomalu, mohou ztratit zdravou barvu a získat našedlý, bledý nebo až namodralý odstín. Ve výjimečných případech se jedná také o fialové zabarvení. Projevuje se nejčastěji na obličeji, a to na uších, rtech nebo nosu. Výjimkou nejsou ani končetiny nebo například bradavky.
Únava, bolesti kloubů a svalové křeče
Nesprávný krevní tlak vyvolává nedostatek energie, únavu a zatěžuje srdce. Můžete také pocítit bolest nohou i rukou, a to nejvíce ve chvíli, kdy stojíte na místě nebo jen sedíte. Pohyb může situaci zlepšit, ale jen v některých případech, které nejsou tak vážné. Při špatném krevním tlaku se také některé živiny nedostávají tam, kde je jich třeba, a vznikají nepříjemné křeče.
Trávící obtíže
Veškeré funkce v těle jsou ovlivněny správnou cirkulací. Pokud je tlak v těle nízký nebo vysoký, vznikají tak problémy jako je bolest břicha, průjem, zácpa nebo v horším případě také krvavá stolice.
Nevhodný tlak může odhalit lékař a pomocí léků nebo nastavení zdravějšího životního stylu problém vyřešit. Je možné, že se u vás změny v tlaku objevily vlivem jiné závažnější choroby, a proto není vhodné situaci podceňovat.
Foto: Freepik