Plíseň v koupelně či v jiných částech našich obydlí je problém. Kromě toho, že je to velmi nevzhledné a často to může způsobovat i zápach, je plíseň také možným rizikem pro naše zdraví. Jak se jí zbavit co nejrychleji a nejlevněji?
Prevence a případný rychlý zásah
V případě vzniku plísní v domácnosti je zásadní prevence. Máte-li koupelnu bez oken či žijete v domě náchylném na vysokou vlhkost, je důležité plísním předcházet. Do koupelny si nainstalujte větrák nebo ji alespoň často větrejte pomocí otevřených dveří. Stěny pokojů natřete protiplísňovým nátěrem, často větrejte, je-li to možné, můžete do koutů dávat například misku se solí, která vlhkost částečně vstřebá.
Když už se plíseň začne objevovat, je důležité na nic nečekat a ihned zasáhnout. Plíseň se totiž brzy začne šířit nekontrolovatelnou rychlostí.
Použijte běžně dostupné prostředky
Počínající plísně se můžete zbavit i levnými, běžně dostupnými prostředky. Stačí vám mít doma jedlou sodu, ocet a bílou pastu na zuby. Do octa přidejte pastu a jedlou sodu a vytvořte dobře promíchanou směs.
Tu poté naneste například na papírové ubrousky, které nalepte na místa s plísní a nechte působit. Doba působení by se měla pohybovat zhruba okolo hodiny. Zvlášť pokud jste museli použít větší množství surovin, příliš se v té době v koupelně nezdržujte, ať se zbytečně nenadýcháte octových výparů.
Dočistěte
Poté, co necháte směs působit, odstraňte utěrky ze zdí a místa s plísní dočistěte. Především ve spárách či rozích se vám bude hodit kartáček na zuby, ale je vhodné ho použít na všechna místa – štětinky se dostanou i do neviditelných spár a prohlubní. Poté místa dočistěte teplou vodou s čisticím nebo jarovým přípravkem. Pokud vám nevadí používání chemie v domácnosti, nastříkejte napadená místa prostředkem proti plísním.
Po této úklidové operaci nezapomeňte místnost opravdu důkladně vyvětrat.
Foto: Shutterstock, zdroje: Maids, Goodhousekeeping