Obchod z říše snů se podařil firmičce bez zaměstnanců z Lanškrouna. Za necelý měsíc vydělala 1,2 miliardy korun tím, že přeprodala ministerstvu zdravotnictví tolik žádané respirátory z Číny.
Podezřelá cena
Ukazuje se, že společnost s ručením omezeným LA Factory do té doby prakticky nevykazovala žádnou činnost. Nemá náklady, výnosy a podle uzávěrky z roku 2018 ani žádné zaměstnance. Její zakladatel Radek Švec dokonce ani nesplatil základní kapitál firmy. Celé “sročko” tak na první pohled působí jen jako prázdná schránka.
Přesto si ministerstvo zdravotnictví vybralo právě tuto firmu, aby ho vytáhla z bryndy a dodala respirátory, které resort horko těžko sháněl. Naposledy si od něj minulý čtvrtek objednala respirátory v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun.
To už přitom bylo v době, kdy si média všimla předchozích objednávek, které byly přinejmenším nestandardní. Zejména potom jejich cena.
Zatímco Ministerstvo vnitra dokázalo sehnat ochranné masky, které Výzkumný ústav bezpečnosti práce vyhodnotil jako FFP2, za přibližně 80 korun za kus, LA Factory si resortu zdravotnictví za stejně kvalitní masky účtovala více než dvojnásobek – 170 Kč za kus.
Podnikatel se chopil příležitosti
Zakázku obhajoval i ministr zdravotnictví. Podle něj je jeho masky možné považovat za FFP3, na což si zadal vlastní test u jiné společnosti, který ale také nebyl kdovíjak přesvědčivý. “Ten první test byl proveden s výsledkem 98,92, to znamená, ano, formálně jde o FFP2, ale v řádu 0,08 %, jsme tedy přesvědčeni o tom, že tuto masku lze považovat za FFP3 standard. U toho druhého testu to vyšlo, že výsledky jsou kolem 99 % i výše,” uvedl Vojtěch pro Seznam Zprávy.
Oslovení experti nicméně nechápou, proč ministerstvo zdravotnictví nakupuje přes české prostředníky, když má svůj vlastní štáb na to, aby nakoupilo přímo v Číně. Tedy tak, jak to dělá vnitro Jana Hamáčka. Právě ten také zřídil první letecký most mezi Čínou a Českou republikou. Dodejme, že i ministerstvo vnitra nakupuje ochranné pomůcky výrazně dráže, než kolik by stály v normální době. Jejich cena vystřelila vzhledem k tomu, že je chce celý svět. Nicméně ceny hrazené LA Factory už jsou podezřelé.
Podnikatel Radek Švec podle svých slov neměl s nákupem zdravotnického materiálu žádné zkušenosti. Měl pouze kontakty na své partnery z dob, kdy dovážel elektronické součástky. Oslovil tak tyto zprostředkovatele v Číně a ti mu pomohli sehnat ochranné pomůcky. Nakonec byl tak “úspěšný”, že jich ministerstvu prodal už miliony. A jak se zdá, Vojtěchův resort od spolupráce jen tak ustupovat nechce.
Foto: Ministerstvo vnitra ČR