Ačkoliv je velkou zásluhou moderní medicíny, že se dožíváme tak vysokého věku, má to i svou stinnou stránku. A tou je stále více případů demence v různých formách, nejčastěji pak v podobě Alzheimerovy choroby. Na neurodegenerativní změny v mozku zatím vědci nenalezli skutečně účinné léky, byť i to je zřejmě jen otázkou času.
Začali jste vstávat dříve?
Obvykle si poruchy mozku spojujeme zejména se ztrátou paměti. A skutečně, to je velmi častý znak demence. Na druhé straně, jde už o příznak ve velmi pokročilém stádiu nemoci. Důležité je přitom chorobu rozeznat co nejdříve. Přestože není možné ji v současné době vyléčit, existují metody, jak její postup alespoň zpomalit a prodloužit tak kvalitní část života.
Překvapivě častým příznakem demence jsou poruchy spánku. “Nejrůznější poruchy spánku se týkají přibližně 25 % lidí s mírnou až střední formou demence a 50 % lidí s vážnou formou demence,” uvádí Mayo Clinic. Problémy se spánkem se přitom zhoršují spolu s tím, jak nemoc postupuje.
Velmi často se tyto potíže demonstrují častým buzením v průběhu noci a předčasným probuzením ráno. Pokud tak začnete najednou vstávat dříve, než jste byli zvyklí a už nemůžete usnout, měli byste zpozornět. Ačkoliv nemusíte pociťovat žádné další příznaky demence, není od věci se nechat vyšetřit lékařem.
Špatný spánek může nemoc urychlit
Podle vědců by za spojením špatného spánku a Alzheimerovy choroby mohl být protein amyloid. Právě ten se u pacientů s touto nemocí tvoří ve velké míře a některé studie poukazují na to, že narušuje také spánek.
Existuje ale i podezření, že špatný spánek může ještě více zvyšovat produkci amyloidu a tím urychlovat onemocnění. “To nás vedlo k úvaze, že zlepšení spánku může mít potenciál oddálit postup Alzheimerovy choroby,” uvádí zpráva americké Alzheimer’s Society.
Mezi další rané příznaky Alzheimerovy choroby patří zapomínání nedávných rozhovorů či událostí, zapomínání názvů míst a předmětů, problém najít správné slovo, opakované dotazy, špatný úsudek či neschopnost udělat rozhodnutí, ztráta flexibility a obava zkoušet nové věci.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic
Tedy svět je plný dementú dle obsahu v článku,je mi krátce po padesátce,začínám se často probouzet díky bolestem nohou,na prsou,celému boku,aj.
Zdravě uvažující člověk pracující fizicky ve výrobě to přisuzuje prostě únavou z fizické práce ve dne i noci.
Myslím že délka a kvalita života se hodně liší čím se člověk živí.
Přeji hodně zdraví.
Určitě běžte za lékařem.. Ano, zapomínám vše, o čem se tu píše. Nedávno jsem zapomněla i to,kde bydlím, respektive řidiči autobusu jsem řekla že chci domu a nemohla si vzpomenout,kam že to je. Šla jsem za lékařem..Jeden mi řekl že jsem na to moc mladá, druhý mi udělal testy a nakonec řekl že vzhledem k mému nízkému vzdělání,je to v pořádku. Přitom už i můj autistický syn poznal, že se něco děje.. Přítel ze mne začíná být nešťastný.. Tak a co teď s tím?
To není pravda to by jsme museli bejt dementi všichni, spanek se zhoršuje s přibývajícím věkem a nebo návyky vstávání do práce znám plno lidí co spi už od malička 3 a4 hod v noci jeden je právník a druhý u pojišťovny dementi to nejsou ani můj děda nebil dement jenom pro to že vstal ve 3 hodiny
Je to koza. Já bych ji zaměstnala a po týdnu “cvičení s rýčem” dopoledne a “cvičení s počítačem” odpoledne bych se jí zeptala, jak se jí v noci spí – pochopitelně i s plnou odpovědností za vykonanou práci 😛
Máte naprostou pravdu. Rovněž s nastupujícím stáří holt některé věci zapominate. To vše jsou příznaky lidí 50+. Jsme zahlceni informacemi a mozek prostě některé vytěsnuje. To je normální. Takže těchto příznaků bych se nebál 🙂
Předčasné probouzení se týká i lidí, kteří dementní nejsou – jen třeba v poslední době příliš fyzicky pracovali – taková bolest zad dokáže nad ránem pěkně potrápit a když nechcete vsadit na léky proti bolesti (které stejně problém nevyřeší) tak se holt probudíte o něco dřív. Dlouhodobé sezení u počítače umí záda “nabudit” úplně stejně. 😛