Každý, kdo vaří na sporáku, to zná. Občas vzkypí omáčka a vyteče na varnou plochu, občas tam ukápne při nabírání. A řádně se ke spotřebiči připeče. Proto je sporák jedno z nejčastěji umývaných míst v kuchyni.
Ulehčete si práci voskem na auto
Zaschlé zbytky jídel je potřeba nejprve odmočit a potom odstranit. Někdo používá vodu s mycím prostředkem, jiný ocet se sodou, ale asi málokoho napadlo ulehčit si práci voskem na auto. A přitom skvěle zafunguje a je to i logické. Smyslem voskování vozu je přidat ochranné prvky mezi lak a budoucí nečistoty. A u sporáku je to to samé.
Vosk oddělí povrch od rozlitých cákanců a usnadní jejich setření. Nejprve ale musíte sporák pořádně očistit a odmastit. Potom naneste vosk mírně navlhčenou houbičkou a pořádně ho rozleštěte papírovými utěrkami po celém povrchu varné desky. Ta se stane na dotek neuvěřitelně kluzkou a právě tohle chcete.
Budete se divit, jak vám nečistoty půjdou lehce setřít. Žádná se nepřilepí. Ani bílek, který vám ukápl přes stěnu pánve. Všechny budou po povrchu klouzat. Samozřejmě vám tato aplikace nevydrží na věky věků. Zhruba po 2 týdnech, záleží na frekvenci vašeho vaření, byste měli sporák umýt a znovu převoskovat.
Funguje na všechny povrchy
Jenže tentokrát nebudete muset nic odmáčet a drhnout. Všechno setřete několika tahy. Pokud doma nemáte auto vosk, možná by stálo za to si ho pořídit. Ušetří vám spoustu času a práce s neustále se opakujícím drhnutím přiškvařených zbytků. Je jedno, je-li vaše varná plocha sklokeramická, nerezová nebo z jiného materiálu. Vosk funguje na všech stejně.
K mytí sporáku můžete samozřejmě použít i ocet, je to účinný a levný odmašťovač. Jedlou sodu, kterou stačí na navlhčenou špínu nasypat a nechat asi 15 minut působit. Poté by měla jít lehce setřít. Nemáte-li jedlou sodu, pomůže vám zubní pasta, která ji obsahuje. Abyste si povrch sporáku nepoškrábali, používejte k odstranění úporných nečistot staré zubní kartáčky.
Zbavte se škrábanců
Přes veškerou péči se může stát, že se na povrchu vaší sklokeramické desky objeví škrábance. Často vznikají posouváním hrnců po ploše a vypadají jako zamlžené bílé víry.
Zkuste je zlikvidovat pastou z vody a jedlé sody. Ta je díky své abrazivitě k odstraňování jemných rýh vhodná. Do postižených míst pastu naneste prsty a vlhkým hadříkem rozetřete.
Pokud jsou rýhy stále patrné, zkuste použít odstraňovač škrábanců určený pro lak na autech. Ten je navržený tak, aby rýhy vyplňoval. Krouživými pohyby vtírejte přípravek do postižených míst, nechte zaschnout a poté zbytky odstraňte vlhkým hadříkem.
Vosk na auta rýhy odstranit neumí, ale umí jim účinně předcházet.
Foto: Shutterstock