Nejenom filmy a diskotékové světlo, ale také statické obrázky mohou spustit epileptický záchvat. Především ostře konturované mřížkové vzory se jeví být spouštěčem, tvrdí studie.
Příčiny epileptického záchvatu
V roce 1997 odvysílala japonská televize nový díl veleúspěšného dětského seriálu Pokémon. Kromě nadšených fanoušků bylo výsledkem také 685 hospitalizovaných lidí se záchvatem epilepsie. V roce 2012 zase muselo být z oficiálních stránek Olympijských her odstraněno video, které u diváků rovněž spouštělo záchvaty.
Blikající obrázky v televizi a počítačových hrách, stroboskopické efekty na diskotékách, odrazy slunečního světla – to vše jsou typické případy, které mohou vyvolat epileptický záchvat. Přesto: v každém třetím případě za záchvatem stojí pouhé statické obrázky.
Tomuto fenoménu se v nejnovější studii věnují vědci ze Spojených států amerických a Nizozemska. Jejich závěr: vnímání určitých vzorců, které u fotosensibilních lidí mohou vyvolat epileptický záchvat, vede také k takzvaným gama vlnám ve vizuálním kortexu mozku, jež lze měřit pomocí EEG.
Speciální vzorce vyvolají migrénu i u zdravých
Gama vlny se objeví tehdy, když citliví lidé vidí například obrázek s širokým černým a bílým pruhem. Vědci vlny naměřili při pozorování silně konturovaných, kontrastních mřížkových vzorů. Naopak při pozorování přírodních scenérií nebo jemně nakreslených objektů nikoliv. Množství gama vln lze také omezit tím, že se kontrasty zmírní, šířka pruhů se zmenší a vzor se změní z mřížky na káry.
“Naše zjištění naznačují, že může být velmi důležité omezit tyto vizuální vzory i při stavbě domů, protože dávají do pohybu koloběh nechuti, bolesti hlavy a dokonce epileptických záchvatů,” říká Dora Hermes, která se svými kolegy publikovala závěry v odborném magazínu Current Biology. Dokonce i zcela zdraví lidé mohou při sledování těchto obrázků pociťovat nevolnost. Vědci považují za možné, že tímto způsobem může být spuštěna i migréna.
Jako další cíl si neurologové vytyčili hledání vzorců, které mohou vyvolávat fotosensibilní epilepsii, a to tak, že budou porovnávat reakce zdravých lidí a epileptiků. Vzniknout má předpovědní model, který ukáže, jaké obrázky a scény nejčastěji vyvolávají gama vlny – a tím možné záchvaty.