Mrazivé zimní dny brzy vystřídá teplé jarní období a my se tak musíme připravit na hrozbu klíšťat. Nejvhodnější je v tomto případě samotná prevence. Než se vydáte do lesa nebo pošlete své děti na tábor, nezapomeňte použít přípravky proti hmyzu a klíšťatům. Některé odolné kousky se však i přes veškeré vaše snahy zakousnou, a poté přichází otázka, jak je dostat bezpečně ven.
Základní pravidla a dostatečná prevence
Rady a tipy k odstranění klíšťat se každým rokem mění, protože odborníci přicházejí se stále novými poznatky. Několik věcí však zůstává neměnných. Odstranění klíštěte by mělo proběhnout jemně a v klidu. Klíště je nutné odstranit celé a nezanechat v kůži kusadla. Jelikož jsou často přenašeči nemocí, jako je borelióza nebo encefalitida, určitě se zkontrolujte při každé možné příležitosti. Velice rádi se zakusují do měkkých míst, jako jsou ušní lalůčky, podpaží, třísla a podkolenní jamky.
Nespoléhejte na babské rady
Mnoho lidí vám jistě poradí, abyste klíště odstranili pomocí vatové tyčinky s použitím oleje nebo tuku. Na tuto radu rovnou zapomeňte, jelikož klíště se začne topit a v poslední chvíli do rány vpustí veškeré látky a mnohdy i nebezpečné viry.
Bezpečné odstranění klíštěte
Na každý výlet do přírody s sebou proto noste KPZ krabičku, která bude obsahovat pinzetu, dezinfekci a ideálně i rukavice. Speciální pinzetou přímo na klíšťata ho uchopíte, a odstraníte pomocí jemného kývání ze strany na stranu. Vyhněte se točení, jelikož tato praxe často při nesprávném zacházení končí odtrhnutím kusadel, po kterém budete muset navštívit lékaře. Po odstranění nezapomeňte ránu důkladně vyčistit. Klíště zabalte do ubrousku a spláchněte. Snažte se s ním přijít do kontaktu co nejméně.
Tím vaše starost o ránu nekončí. Nezapomeňte ji pozorně sledovat po delší dobu a při výraznějším zarudnutí nebo otoku okamžitě navštivte lékaře. Lépe pro vás, pokud podchytíte nemoc v jejím začátku a začnete se léčit včas.