Doba, kdy můžeme chytit klíště je tady. Ať už se chráníme různými preparáty, jsme očkovaní, nebo se jen snažíme vyhýbat vysoké trávě a stromům, můžeme ho chytit. Na první pohled nepoznáme, zda je klíště infikované boreliemi či nikoli. Každé klíště proto představuje nebezpečí. I přes velkou osvětu stále děláme při jejich vytahování základní chyby. Pojďme si proto shrnout, jak správně vytáhnout klíště a na co si při tom dát pozor!
Jak vytáhnout klíště?
Pokud se pohybujete v přírodě, trávě, pod stromy apod., vždy večer věnujte čas tomu, abyste se dobře prohlédli. Ideální je, když vás prohlédne někdo druhý. Klíště se totiž rádo přisává hlavně v měkkých tkáních a tam je často špatně vidět. Další místa, kde se mu líbí, jsou ochlupení a vlasy. A ve vlasech si sami klíště najdeme jen velmi těžko.
Proč se prohlížet každý den, nebo i několikrát denně? Protože čím dříve klíště odhalíte, tím lépe pro vás!
Ihned po nalezení klíště vyjměte. Postup je následující:
- Natřete klíště speciálním gelem na umrtvení – znehybnění (k dostání v lékárnách).
- Vezměte speciální kleště na klíště, pinzetu, nebo vatovou tyčinku a pohybem ze strany na stranu ho vytáhněte. Postupujte pomalu a trpělivě. Pokud klíště rozmáčknete, můžete si ránu infikovat. Pokud ho utrhnete a zůstanou mu v kůži kusadla, není to tragédie. Tělo si s tím poradí.
- Ránu důkladně vydezinfikujte.
- Hlídejte místo napadené klíštětem, zda se nezanítí, neoteče apod. Pokud by se vám ranka zdála jen trochu jiná, než je obvyklé, vyhledejte raději lékaře.
- Je dobré mít doma speciální domácí test na klíšťata. Tímto testem zjistíte, zda klíště bylo nakažené boreliemi a včas tak můžete zabránit nákaze rozšířit se ve vašem těle.
Tohle v žádném případě nedělejte!
Zapomeňte na rady našich babiček – potřít klíště olejem, sádlem, indulonou a dalšími krémy a tuky. Klíště se udusí a vyvrhne do ranky obsah svých střev. Tím může dojít i k přenesení infekce.
Nikdy klíště v rance nemačkejte, nedrťte apod. Opět může dojít k přenosu vnitřních šťáv klíštěte do rány a k následné infekci.
Vždy, když víte, že jste měli klíště, bolí vás ranka po jeho vyjmutí, zapálí se, hnisá, nebo vám stoupne teplota a necítíte se dobře, navštivte neprodleně lékaře!