Současná doba si žádá netradiční řešení. Jak se zdá, s energiemi bude třeba šetřit skutečně plošně, protože jich jednoduše není dostatek. Jinak by nemohly stát takové sumy, jaké stojí.
Úsporná opatření
Například Švýcarům jejich ministryně životního prostředí poradila celou řadu způsobů, jak ušetřit za elektřinu a plyn. Předně by měli vypínat počítač, když ho nepoužívají. Zhasínat tam, kde zrovna nejsou. Ale také se společně sprchovat. Co přesně tím myslela, to neupřesnila, avšak lze předpokládat, že jde o sprchování po dvojicích nebo trojicích v rámci rodiny.
Ačkoliv je Švýcarsko velmi bohatou zemí, které navíc těží z toho, že elektřinu vyrábí vodními elektrárnami, také na něj energetická krize udeřila. Stát tak spustil rozsáhlou kampaň, ve které hlásá, že energie je málo a je třeba s ní neplýtvat. Mimochodem, proč něco takového neběží i u nás? Namísto toho stát investuje nemalé sumy do reklam, ve kterých představuje deštník proti drahotě. To se však míjí účinkem.
Společná sprcha už je moc?
Švýcarská ministryně se navíc rozhodla jít svým spoluobčanům příkladem. V rozhovoru například promluvila o tom, jak to má doma uspořádané. Například prohlásila, že miluje vlněné ponožky, protože jí dopřávají pocit tepla, a tak je nosí pořád. Nemusí potom tolik topit. Zároveň také uvedla, že nevytápí ložnici a poradila, že nejlepší je spát ve dvou.
Kontroverzi však vyvolala právě až radou, že by se lidé měli sprchovat společně. Určitý smysl to dává, ale jak se ukázalo, lidem už to připadá přeci jen příliš. Možná i proto, že to vyvolává zdání, že situace už je skutečně špatná. Nebo proto, že si lidé ve skutečnosti rádi dopřávají sprchu sami.
Je přitom zajímavé, že to není poprvé, co ve Švýcarsku taková rada zazněla. Novináři jí našli už v jedné z brožur z roku 1985. Také tehdy se mluvilo o tom, že společné sprchování zamezí plýtvání.
Foto: Shutterstock
A co takhle co nejvíc lidí do sprchy, samozřejmě ve svetrech a v teplých ponožkach a stačí studená voda!🙏
“Novináři jí našli už v jedné z brožur z roku 1985.”
Co jí tam našli?