Námraza v ledničce je problém, který se objevuje především u starších kousků. Často tomu předchází to, že se uvnitř lednice tvoří příliš mnoho vlhkosti, která se drží na stěnách a namrzá. Naštěstí se tomu dá předejít, ale chce to trochu fištrónu.
Proč je voda a námraza problém?
Když vám v lednici zůstává přebytečná vlhkost, primárně to je problém pro samotné potraviny. Ovoce a zelenina vám rychleji začnou chytat plíseň či hnilobu, podobně se to může stávat s masem. Možná si všimnete, že vám vlhkou například krabičky na vajíčka nebo papírové obaly uzenin. To je všechno samozřejmě špatně.
Při delším neřešení problému pak může voda v některých místech začít namrzat, což poškozuje zásuvky a poličky a hlavně zhoršuje výkon spotřebiče a zvyšuje jeho energetickou náročnost, což vás ve finále bude stát více peněz.
Námraza obecně je problém zejména u mrazáků, tam je potřeba pravidelně odmrazovat.
Zkontrolujte odtokový kanálek
Lednice mívají kanálky na odvod vysrážené tekutiny – logicky pokud se tento kanálek ucpe, pak vám bude zůstávat voda stát v lednici.
U některých ledniček dostanete jako součást vybavení speciální strunu, kterou můžete odtokový kanálek prošťouchnout. Pokud takovou věc nemáte, je třeba najít jiný nástroj. Můžete vyzkoušet například špejli, ale pozor, aby se nezalomila, lepší je nějaký tenký kovový drát.
Jako většinu problémů v domácnosti, i zde vám může pomoci jedlá soda. Smíchejte vodu se lžičkou jedlé sody a po troškách aplikujte do odtokového kanálku. Nečistoty nebo namrazená voda usazené v odtokovém kanálku by poté měly povolit a vyplavit se.
Problém může být i špatné těsnění
Opět se to stává hlavně u starších spotřebičů. Gumové těsnění kolem dveří lednice je už ochozené nebo poškozené a kvůli němu se lednice špatně dovírá a zůstává a uvnitř se tvoří přebytečná vlhkost. Někdy lze těsnění vyměnit. Jindy stačí ho důkladně omýt a následně natřít například sádlem nebo jelením lojem, aby lépe přiléhalo.
Foto: Shutterstock, zdroj: applianceanalysts, currys