Doba je skutečně zlá. Peněz ubývá a veškeré zboží, zejména potom potraviny, neustále zdražuje. Navíc to nejhorší je podle všeho teprve před námi. Může se klidně stát, že vám zničehonic vypadnou příjmy a vy budete muset začít šetřit.
V takovém případě nezbývá než se vzdát všech zbytných záležitostí. Jde o to nejdůležitější, tedy přežití. Kolik peněz ale potřebuje člověk, aby mohl přežít po dobu jednoho týdne? Pochopitelně je to velmi individuální, ovšem v tomto případě platí, že na nejrůznější choutky není prostor a zkrátka chceme získat pouze takové potraviny, abychom týdne přečkali a nehladověli.
Zároveň se ale musíme pokusit získat potřebné živiny a vitaminy, a to alespoň v základním množství. Lidský organismus je totiž potřebuje, jinak by přestal vypovídat službu.
Nákupní seznam na týden za 300 Kč
- 20 kusů rohlíků – 40 Kč
- 1 chléb Šumava 1,5 kg – 25 Kč
- 400 gramů šunky – 45 Kč
- Pomazánkové máslo 200 gramů – 20 Kč
- Ovesné vločky 500 gramů – 20 Kč
- 1 litr mléka – 15 Kč
- 500 gramů mletého vepřového masa – 50 Kč
- 1 kilogram brambor – 20 Kč
- 500 gramů rýže – 20 Kč
- 1 kilogram banánů – 17 Kč
- 2 kilogramy jablek – 30 Kč
Celkem jsme tedy nakoupili zboží za 302 korun. Jde o zcela reálné ceny, které však mohou být v některých případech dostupné pouze v akčních nabídkách. Ty jsou ale velmi časté, a tak není problém uvedené produkty sehnat někdy i levněji. Vždy je má některý z velkých řetězců a akci.
Žádné vyskakování
Také musíme dodat, že tento výběr počítá s tím, že ty naprosté základy, jako je třeba sůl nebo olej, už máte k dispozici doma. Při dlouhodobém žití za tuto částku bychom je ale do průměrného rozpočtu museli zakomponovat.
Ještě levněji pak potraviny nakoupíte třeba v sousedním Polsku, kde je možné je získat o dvacet až třicet procent levněji. Je však zase třeba vážit cestu, a tak se takový nákup vyplatí pouze lidem, kteří to nemají daleko, případně mohou využít nějakou formu bezplatné dopravy.
Výběr potravin na týden si pochopitelně můžete různě upravovat podle svých chuťových preferencí, avšak tento základ by vám měl pomoci se odpíchnout a získat přehled, co vlastně tak potřebujete. Bohužel zjistíte, že svým chuťovým buňkám se příliš nezavděčíte, jde spíše o ukojení hladu.
Pochopitelně také platí, že výrazně usnadněnou mají v tomto případě situaci vícečlenné domácnosti. Ty mohou za násobky třísetkoruny nakoupit pestřejší výběr zboží, případně ušetřit díky větším balením.
A jak byste nákup za 300 Kč na osobu řešili vy?
Foto: Shutterstock
Tohle mě baví asi tak,jako ministerské kontroly marží.Tak jak píší i ostatní-kde KONKRÉTNĚ autor nakupoval? Třeba chleba 1,5kg za 25,-Kc? Pokud tohle někdo ukáže hochům a dámám z ministerstev tak si musí myslet, že si národ žije nad poměry, protože vysocí úředníci nakupovat nechodí!
To by mě teda zajímalo,kde za uvedené ceny nakupovali
400g sumky za 45kc a to dávají kde
Já jsem až moc zvědavá kde je mleté vepřové 50czk jako i banány za 17czk, ale….
To si dělají srandu ne??? Kde mají olej cibuli ,tam taky přeci doma někdy dojde. A šunku za 400g za 45????? I gothaj stojí víc. Pomazánkové máslo 20?? No nevim kde nakupovali,ale chtěla bych takový krám taky znát😡
Autor asi nakupoval naposledy před dvěma až třemi měsíci. Protože i když vezmu slevy všech obchodů tak za nákup bych zaplatila minimálně o 150,- Kč víc
To jako budu žrát suchou rýži nebo brambory
No hlavně ty ceny absolutně neodpovídají realitě.
Kde žije autor článku? Že by existovala ještě jiné Česko? Místo rohlíků radši chleba. No co 40 dkg šunky? Uzeninu moc nejím. No to je trotl.😖
A zítra se panstvo těšte, benzín bude na příděl, ale ministerstvo informaci tají.
O tom by se mělo psát…
Odkud jsou ty ceny??!!!
Autor z vyšších kruhů, který neví, co stojí k 30.4.2021 rohlík, pomazánkové máslo, šunka…???!!!