Dlouho se sice tvrdilo, že vejce zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a škodí zdraví. Dnes ale studie potvrzují, že jsou naopak velmi zdravá. Už 2 vajíčka denně dovedou udělat s vaším tělem hotové zázraky. Nemusíte se ani bát cholesterolu ve žloutku.
Vejce a tělu prospěšné látky
Vědci už dnes prokázali, že konzumace vajec ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi nevede a naopak nás chrání před rizika rozvoje srdečních onemocnění. Nově stanovenou bezpečnou hranicí jsou 2 vejce denně, protože strava by měla být rozmanitá a pak si můžete dopřát i jiné zdravé potraviny.
Vejce jako zdroj cenných látek
Vejce obsahují spoustu kvalitních bílkovin, vitaminů, minerálů a dalších velice prospěšných živin. Třeba vitamíny A, B, D, E a K, z minerálů hlavně vápník, draslík, fosfor a hořčík, ale i omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro správnou činnost mozku, zdraví srdce a cév i dobrý zrak. Antioxidanty obsažené ve vejcích chrání oči před poškozením od slunečního záření a jsou prevencí šedého zákalu.
Vejce pomáhají při hubnutí
Vejce jsou vhodnou součástí redukčních diet, neboť na dlouho zasytí a současně nepřiberete. V jednom středně velkém vajíčku je asi 70 kalorií, takže si místo ranního chleba se salámem raději dejte vejce naměkko či natvrdo. Sportovci zahajují den omeletou z vaječných bílků kvůli proteinu a podpoře růstu svalové hmoty. Při běžném stravování ale nezapomínejte ani na žloutky, které obsahují řadu cenných látek.
Zdravá úprava vajec
Kupujte také vejce od slepic z volného chovu, která jsou určitě nutričně mnohem kvalitnější než vejce z klecového chovu. Zaměřte se také na vhodný a hlavně zdravější způsob jejich úpravy a konzumace. Vařená vejce naměkko či natvrdo nebo sázená vejce mají mnohem menší kalorickou hodnotu než smažená nebo míchaná vejce či omeleta. Pro smažení zvolte stabilní olej při vysokých teplotách. Kombinujte je se zeleninou, která má hodně vlákniny a vitamínů i minerálů.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, KeckMedicine
Je to super věc díky za informaci