Pračka patří k nezbytnému vybavení každé domácnosti. Mnozí si bez ní nedokážou představit život. Jak ale ušetřit na její spotřebě a zároveň ji udržovat v co nejlepší kondici?
Ušetřete pořízením lepšího modelu
Klíčem k úspoře může být vhodně zvolený model pračky. Pokud stále ještě nemáte doma pračku nebo plánujete nový nákup, výběr energeticky účinného modelu může být velmi důležitý. Hledejte takzvaný energetický štítek a snažte se vybrat spotřebič s označením A+ až A+++. Dále je důležité přizpůsobit objem pračky počtu lidí v domácnosti. Pro jednotlivce nebo pár stačí objem do 5 kg, ale větší domácnosti s dětmi by měly zvolit objem až do 8 kg.
Používejte ekologický mód
Mnoho lidí se bojí využívat režimů označených jako „eko“, protože se obávají delší doby praní. Ale tato obava je nepodložená. “Tyto programy prodlužují dobu praní tím, že voda se zahřívá pomaleji, což vede k nižší spotřebě energie. Současně můžete ušetřit na vodě, protože se voda recykluje během celého cyklu,” vysvětlil instalatér Tomáš Smítek, který má dvacetiletou zkušenost se servisem praček.
Snižte teplotu
Jednoduchým způsobem, jak snížit spotřebu pračky, je snížení teploty praní. I když na oblečení najdete doporučenou teplotu praní 40 °C, stejně dobře ho vyperete na 30°C. Tímto jednoduchým trikem můžete snížit spotřebu energie o polovinu.
Pravidelně čistěte filtr
Filtr pračky zachycuje vlákna a další nečistoty, které se mohou uvolnit během praní. Pokud je filtr zanesený, může to způsobit zvýšení spotřeby energie, protože pračka musí pracovat těžší. Pravidelné čištění filtru pomůže udržovat pračku v optimálním stavu a může vést k úspoře energie.
Používejte náplň na praní místo pracího gelu
Prací gely často obsahují více chemikálií a méně aktivních čistících složek než náplně na praní, což znamená, že možná budete potřebovat větší množství gelu pro stejně čisté prádlo. Navíc se gely obtížněji oplachují, což může znamenat delší časy praní, a tedy vyšší spotřebu energie.
Foto: Shutterstock
Co má co instalatér společného s praním v pračce?Ten snad zapojuje přívod a odpad vody a určitě se nestará o to na jakou teplotu kdo pere…
V sajuzu je to jinak. V tomto clanku uz neni videt azbuku z ruskych ochodu, ale mysleni je porad stejne.
Zapomněli jste na jednu v dnešní době covidu a zvýšeného výskytu svrabu HLAVNÍ nevýhodu praní na nižší teplotu: Víry, bakterie a roztoče zničí teploty od 60 stupňuj výš…