Klíšťata jsou nebezpeční paraziti, kteří se vyskytují především v přírodě. Na člověka mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou boreliózu, které mohou mít velmi komplikovaný průběh a zanechat trvalé následky. Tyto nemoci se mohou přenést přisátím klíštěte na kůži člověka, ale i při vytahování parazita vaší kočce, nebo psovi.
Klíšťová encefalitida a její příznaky
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Přenáší se nejen klíšťaty, ale i komáry, nebo nedostatečně tepelně zpracovaným mlékem. U dětských pacientů má obvykle mírnější průběh. Starší pacienti a senioři nad 60 let pak mají průběh nemoci komplikovanější.
Příznaky klíšťové encefalitidy jsou horečky, bolest hlavy, malátnost, zánět mozkových blan, světloplachost, ochrnutí, obrna, bolest kloubů, poruchy řeči, poruchy vědomí až bezvědomí, bolesti břicha a další. Encefalitida má dvě fáze, přičemž ta první se projevuje jako mírnější chřipka a tak nemusíte vůbec vědět, že jste nakaženi klíštětem.
Po první fázi může přijít období klidu i úplné uzdravení. V horším případě nastane druhá fáze, kdy se začnou objevovat výše uvedené příznaky. Tady již není čas na domácí léčení. Je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc, aby nedošlo k trvalým následkům.
Lymeská borelióza
Druhé nejčastější onemocnění způsobené klíštětem je způsobené spirochétou Borrelia. K nakažení dochází po přisátí infikovaného klíštěte. Bakterie se vyplaví do lidského organismu během 24 – 48 hodin od přisátí. Krevním oběhem a lymfou se pak šíří dál do těla.
Prvním příznakem lymeské boreliózy je zčervenání místa přisátí, což se může objevit 2 – 4 týdny poté. Následně dochází k napadení kůže, nervového sytému, kloubního aparátu a srdce.
Hlavními projevy lymeské boreliózy jsou horečka, závratě, zánět mozkových blan, potíže se sluchem, viděním, svalové a nervové záškuby, bolesti a záněty páteře, kloubů atd.
Prevence a očkování proti nemocem šířeným klíšťaty
Zajímá vás, co můžete udělat pro to, abyste neonemocněli vy, nebo vaše děti zmíněnými nemocemi? V první řadě je potřeba dbát na to, jak se oblékáte, když jdete do přírody. Samozřejmostí by měla být vysoká obuv, dlouhé nohavice a rukávy, pokrývka hlavy proti klíšťatům spadlým ze stromů, a nastříkání preparátem proti hmyzu a klíšťatům.
Druhou a velmi účinnou prevencí je očkování. Proti lymeské borelióze zatím bohužel vakcína neexistuje. Očkovat se však můžete proti klíšťové encefalitidě a to na vlastní žádost u vašeho lékaře. Vakcíny se objednávají, proto je dobré domluvit se osobně či telefonicky předem. Nejsou hrazeny státem, ale většina zdravotních pojišťoven část nákladů zpětně proplácí.
Vakcína se může očkovat kdykoli během roku a podává se ve třech, někdy čtyřech dávkách. Je dobré vědět, že účinná ochrana začíná působit až 2 týdny po aplikaci druhé dávky. Poté vás očkování chrání po dobu tří let, kdy je nutné ho zopakovat.