Máte doma drahou teflonovou pánev, ale její povrch se vám poškrábal, nebo dokonce začal loupat? Podívejte se s námi na to, kdy je podobné poškození problém a jestli se dá nádobí ještě nějak zachránit.
Zázrak nepřilnavosti
Teflon byl stejně jako mnoho jiných užitečných věcí objeven při vojenském výzkumu. Brzo však bylo jasné, že nepřilnavost jeho povrchu bude dobře využitelná i v běžném životě. Je přece skvělé, když se vám smažené jídlo nepřichytí k pánvi, a navíc můžete používat méně tuku, takže jsou vaše připravované pokrmy zdravější.
Jak se o teflonovou pánev starat
Aby vám pánev co nejdéle vydržela je třeba o ni také pečovat. Zaprvé byste se jí nikdy neměli dotýkat vidličkou nebo jiným kovovým kuchyňským náčiním – volte dřevěné nebo plastové vařečky a obracečky.
Zadruhé když pánev myjete, zbytečně jí nedrhněte, ať neoslabujete její povrchovou vrstvu.
Zatřetí při smažení používejte alespoň kapku tuku – povrch se tak nebude příliš rozpalovat a pánev déle vydrží.
Škrábance nevadí, loupání už ano
Pokud se vám i přes opatrný přístup objeví na teflonové pánvi škrábance nebo drobné oděrky, není třeba věšet hlavu. Nevadí to. Sice se tím snižuje nepřilnavost pánve a zvyšuje se šance, že se v budoucnu začne loupat, ale pro tuto chvíli ji můžete bez obav používat dál.
Jestliže se ale z pánve loupají větší kusy povrchové vrstvy, je to už problém, který by mohl přinést i zdravotní komplikace. Takovou pánev je lepší nepoužívat.
Jak teflonovou pánev „opravit“
Ve chvíli, kdy se vám na povrchu začnou objevovat škrábance a jemné prasklinky, můžete ještě zkusit pánev zachránit.
Vyzkoušejte dvě varianty. Ta první je úplně jednoduchá. Pánev omyjte, pak do ní nalijte mléko a přiveďte k varu. Kasein obsažený v mléku by mohl menší oděrky zacelit a zvýšit nepřilnavost povrchu.
Ke druhému pokusu budete potřebovat sůl a olej. Sůl nasypte na pánev a zalijte trochou vody tak, aby se začala pomalu rozpouštět. Nechte ji působit, ale pánev zbytečně nedrhněte, ať ji nepoškodíte. Potom ji omyjte, osušte a nalijte do ní olej. Ten nechte zahřívat. Tímto způsobem výrazně zvýšíte nepřilnavost povrchu. Můžete to vyzkoušet tak, že na pánev nakapete trochu vody – jestliže se kapky budou držet na povrchu a neroztečou se, je všechno v pořádku.
Foto: Shutterstock