Čím více toho víme o úsporném tarifu na energie s dotací státu, tím více se ukazuje, jak moc je nedostatečný. Lidé aktuálně doslova trpí pod nepředstavitelně vysokými cenami elektřiny a plynu. Ty za poslední necelý rok vyskočily několikanásobně. Zatímco oficiální inflace tak činí 16 %, v případě energií se řadě lidí zvedly platby o stovky procent.
Drobné na část spotřeby
To už pochopitelně jen tak někdo nezvládne, pokud nemá značnou rezervu. Stát proto přislíbil, že s cenou energií pomůže. Celá záležitost se ale nepříjemně vleče a dosud nebylo nic schváleno. Pomoc už se ale rýsuje, nicméně příliš slibně nevypadá.
Například se ukázalo, že se počítá pouze s dotací ve výši 15 až 20 % ze současných cen energií, a to pouze na část spotřeby. A to na tu, kterou stát klasifikuje jako základní.
Úsporný tarif má ale ještě zásadnější vady. Dosud se mělo za to, že s energiemi pomůže všem občanům. To však platí pouze v případě dotace na elektřinu. Pokud jde o zdroj tepla, tam už je situace o poznání složitější.
Plyn, ne teplo
Návrh úsporného tarifu totiž počítá pouze s plynem, ovšem nikoliv už s dodávkami hotového tepla, které proudí z tepláren. Tím je však vytápěna většina bytových domů v této zemi, byť některé se již osamostatňují a přecházejí na vytápění tepelným čerpadlem. Ani na něj však zřejmě dotace vztažena nebude, protože je poháněno elektřinou, která již bude zřejmě nad rámec základní spotřeby.
V typickém příkladu tak dochází k tomu, že zatímco lidé žijící v rodinném domku s plynovým kotlem na úsporný tarif dosáhnou, lidí v bytech už se týkat nebude.
Ačkoliv se o cenách tepla z tepláren dosud příliš nemluvilo, i tady platí, že se významně zvýšily nebo zvýší. Teplárny totiž k jeho výrobě používají rovněž plyn.
Je možné, že finální návrh dozná ještě určitých změn, avšak z dosavadního konání státu je patrné, že se snaží spíše maximálně ušetřit, nežli účinně pomoci domácnostem.
Foto: Shutterstock