Ještě poměrně nedávno se zdálo, že volný trh dokáže vyřešit úplně vše. Lidé si spokojeně žili a těšili se z rostoucích příjmů, které mohli utrácet v obchodech, jež nijak zvlášť nezdražovaly. Dokonce zde v minulosti bylo určité období, kdy hrozilo, že česká ekonomika vstoupí do deflace, tedy, že se ceny budou snižovat.
Zneužívání situace
To však dnes působí jako vzpomínky z úplně jiných dob. Aktuálně se potýkáme s obrovskou mírou zdražování, která se pro některé domácnosti stává již neúnosnou. Ceny totiž nerostou pouze v jedné oblasti, nýbrž plošně, napříč celou ekonomikou. Nejvíce je to patrné u energií a potom u potravin.
Bohužel se teď ukazuje, že obchodníci celý problém spíše zhoršují. Zatímco výrobci potravin se snaží ceny pokud možno nesnižovat, případně je navyšují pouze o nejnutnější náklady, jsou to hlavně obchodní řetězce, kde se ceny potom vyšplhají ještě mnohem více. Podle odborníků supermarkety využívají svého tržního postavení, které je dominantní a navíc hřeší na to, že se o zdražování všude mluví, a tak ho před zákazníky mohou ospravedlňovat.
Už před několika měsíci přitom ministerstvo zemědělství upozornilo na naprosto nehorázné marže, které obchodníci na svém zboží mají. V některých případech šlo i do stovek procent. Něco takového by však v době, kdy lidé mají hluboko do kapsy, nemělo být možné. Přesto se to ale děje.
Pomůže to všem
Možná je na místě pohrát si s myšlenkou, kdy by svůj vlastní řetězec potravin otevřel stát. Ostatně, řada expertů má za to, že vstupujeme do doby, kdy zásahy státu do ekonomiky budou muset být opět mnohem významnější než dříve. Ostatně, už to vidíme na zásazích do cen pohonných hmot, případně na zdanění, a to i zpětném, mimořádných zisků.
Státní obchody by si své místo na trhu našly. Ve skutečnosti by plnily hned několik úloh. V první řadě by jejich úkolem bylo pochopitelně prodávat potraviny a další zboží základní potřeby za férové ceny, a to nejen ve slevových akcích, jak je tomu často dnes. V druhé řadě by tyto obchody potom mohly zajistit férové podmínky pro české dodavatele, tedy výrobce potravin. Ti jsou dnes zahraničními řetězci často tlačeni do velmi nevýhodných smluv.
Takový obchodník by potom vedl ke kultivaci celého trhu. Ostatní řetězce by si totiž už nemohly dovolit nesmyslně nadstřelovat ceny jako dnes. To je nakonec vidět i v porovnání se zahraničním. Například v Polsku a Německu jsou potraviny o dost levnější.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
Kdyby pozavírali všechny tyto předražené supermarkety mně to vadit nebude.
To je pouze zbožné přání autora článku. Stát je již ve stavu, že takovou službu není schopen zřídit a udržovat.
To by nám ještě scházelo, socialismus jsme si už zažili