Málokteré téma bylo v minulých měsících tak diskutované jako právě úsporný tarif. Pod tímto nejednoznačným názvem se jednoduše skrývá státní pomoc pro domácnosti zasažené vysokými cenami elektřiny a plynu. Začalo se o ní mluvit už na jaře, kdy ještě částka kolem 15 až 18 tisíc korun zněla poměrně rozumně. Ovšem s dalším růstem cen už to vypadalo spíše jako almužna.
Přišel jen zlomek peněz
Nakonec však byl úsporný tarif v této podobě přeci jen schválen. Ale co se nestalo. Stát náhle oznámil, že lidé letos na drahé energie nedostanou plánovaných 16 tisíc korun, ale pouze 2 až 3,5 tisíce, v závislosti na tarifu, který mají na elektřině. Zbytek byl výslovně slíben k výplatě v únoru či v březnu příštího roku.
Zatímco první část pomoci lidé skutečně dostali, a to prostřednictvím svých dodavatelů elektřiny, kteří jim o ni sníží zálohy, na tu druhou už teď mohou definitivně zapomenout. Stát totiž odvolal svůj příslib a zbytek úsporného tarifu nevyplatí. Tato forma pomoci dokonce definitivně končí. Dlouhého trvání tedy neměla.
Namísto toho stát lidem nabídl zastropování cen. To je ovšem úplně jiná forma pomoci. Zatímco na úsporný tarif měli nárok úplně všechny domácnosti a šlo tak o široce zamířenou pomoc, v případě zastropovaných cen to tak jednoduché není.
Náhrada není pro všechny
Lidem se totiž docela dlouho mohou ceny elektřiny a plynu zvyšovat, aniž by je zastropování cen zachytilo. Strop cen je totiž stanoven poměrně vysoko a má domácnosti chránit před skutečně excesivním navýšením cen, které už by prakticky nikdo neutáhl.
Než se tak ale stane, musíte si poradit sami. I když vám elektřina a plyn zdraží třeba dvoj nebo trojnásobně oproti předchozímu roku, na pomoc v rámci zastropování cen nemusíte narazit. Jednoduše to budete muset pokrýt zcela ze svého.
Původně se přitom počítalo s tím, že úsporný tarif bude fungovat vedle zastropovaných cen jako určitý doplněk, který působí zespoda. To se ale nestane. Na druhou stranu, lidé v problémech vydávající za bydlení včetně elektřiny a plynu více než třetinu svých příjmů, mohou požádat o příspěvek na bydlení.
Foto: Shutterstock
Není ono po volbách???
Spotřebitelům to nemusí být líto, protože na zastropování cen energií půjde mnohem větší balík peněz, než měla vláda vyčleněno na úsporný tarif. Podle odhadů Ministerstva financí bude zastropování stát až 130 mld. Kč, zatímco na úsporný tarifu mělo jít 22 mld. Kč.
A kdo asi vyšrouboval nesmyslné ceny elektřiny a pak je zastropoval min. o 100% výš než byli před rokem? Odpovím za Vás: celá EU a jednotlivé vlády!! Ceny se už nikdy nevrátí a kolik státy vydělají na DPH, nemluvě.
Ano
To je snad hloupé i jako vtip,kde jste vzal že za ceny energií může EU?Neráčil jste si třeba všimnout že EU se ty ceny pokouší řešit?
Co čekáte od banderovců v ČR….?
Ubožáku!
S nemá se zatočí
Co tím chtěl básník říci?
Jak ? Že se zastropování netýká všech ? To je asi blbost ne ? Samozřejmě že se to týká všech. Je snad rozdíl platit 6 korun za kWh než třeba 15 ! Chtějí sice udělat strop okolo 6 korun. Jsem zvědav, jaký to zas bude mít háček? Těch 6 platím i teď, dokonce o 30 haléřů víc. Za rok mu skončí fix, takže budu rád, že nebudu platit víc.
6 kč to nebude bude to 9 kč protože 3kč budou poplatky distributora..-(((
Nebude to 9, ale 6,50, cca… včetně poplatků !!! Nejprve si zjistěte přesné infromace a pak piště!!!
Ať si poslanci sami sáhnou na svoje platí když berou nehorázné peníze za nic
Hlavně, že politici budou mít zase vyšší platy. To už je opravdu veřejný výsměch obyčejným pracujícím lidem. Kde by všichni tito, kolikrát nekvalifikovaní politici byli bez popelářů, řezníků, pekařů a mnoha dalších důležitých profesí za směšné platy….
Japonec by si bez popelářů poradil bez problémů.
Tak někde musí vzít prachy na UA když jim tam posílají nehorázné částky a ještě si půjčují.Jen nikdo neví kde ty prachy skončí určitě ne tam kde mají…na ČR kálej není to jen tak
To se dalo očekávat.