Zdá se, že česká státní kasa najela na úsporný režim poměrně zvláštním způsobem. Zatímco na velkých výdajích se příliš nešetří, úředníci nacházejí způsoby, jak ušetřit na obyčejných lidech. Na případ manželů, kteří náhle přišli o desítky tisíc korun kvůli nesmyslnému rozhodnutí, upozornil úřad ombudsmana.
Spoření může být zrádné
V tomto případě jde o to, že stát pokládá celoživotní úspory v rámci doplňkového penzijního spoření za příjem, a to tehdy, když si ho začne dotyčný vyplácet například prostřednictvím takzvaného předdůchodu.
Na ombudsmana se obrátil muž, jehož manželka začala právě takový předdůchod čerpat. Ten přitom sestával z větší části z jejích vlastních naspořených prostředků. Ovšem finanční úřad pak muži oznámil, že si nemůže uplatnit slevu na manželku, protože ta tímto způsobem čerpá nový příjem. Dodejme, že pro uplatnění této slevy nesmí mít manželka příjmy vyšší než 68 tisíc korun ročně. Což však po započtení předdůchodu měla.
Podle ombudsmana jde o nesmyslný výklad, který je navíc v rozporu s tím, jak jsou kapitálové příjmy vymezeny v zákoně. Uvádí příklad, kdy by si žena ukládala peníze třeba na termínované účty. Pokud by je potom vybrala, nebylo by na ně pohlíženo jako na kapitálový příjem. Tím by byl pouze úrokový výnos z takového vkladu.
Pochybná motivace
Stát se přitom občany snaží motivovat k tomu, aby si peníze na důchod odkládali. Dokonce to finančně podporuje, a to maximální částkou 6360 korun ročně. Sleva na manželku nebo manžela ale dosahuje výše 24 840 korun a je tak čtyřikrát vyšší. Člověk o ni přitom může v určitém případě čerpání naspořených prostředků přijít.
Ombudsman považuje současný výklad Generálního finančního ředitelství za absurdní a nespravedlivý. To ho však odmítá změnit. Nápravu by dle ombudsmana mělo zjednat Ministerstvo financí.
Foto: Shutterstock