Stát se pouští do svébytné záchrany jedné skupiny obyvatel. Tváří se, že chce pomoci právě jí, aby náhodou neupadla do chudoby, ale ve skutečnosti potřebuje pouze vylepšit příjmy státního rozpočtu. Jde přitom o velmi choulostivou věc, na kterou si jen tak netroufl. Tentokrát se to ale podle všeho stane.
Bude to těžké
O čem je řeč? Jednoduše o tom, že osoby samostatně výdělečně činné, takzvané OSVČ, mají příliš nízké důchody. Často jsou tito lidé překvapeni, jak moc malou penzi dostanou. To ale není potíž pouze pro ně, ale také pro stát. Oni totiž jdou a požádají si o dorovnání z nejrůznějších dávek, protože jinak by jim nezbylo na bydlení nebo živobytí. Jde tedy o zátěž státního rozpočtu.
Dříve na adresu živnostníků padaly nevybíravé výrazy, ale tentokrát na to jde stát jinak. Neosočuje je z toho, že jde o parazity, ale chce jim zajistit důstojný důchod. Toho ovšem docílí tak, že OSVČ výrazně zvedne odvody na sociálním pojištění. Je přitom otázkou, zda se spolu s tím nesveze také zdravotní pojištění nebo daně.
Pravidelně se totiž mluví o tom, že jsou živnostníci oproti zaměstnancům výrazně zvýhodněni. Dospělo to dokonce tak daleko, že se v Česku masivně rozšířil takzvaný švarcsystém. V rámci něj lidé, kteří by měli být zaměstnanci, jdou právě do režimu OSVČ, přestože pracují pro jednu firmu v jejích prostorách a s jejími pomůckami.
Velké množství lidí
Těchto lidí jsou odhadem stovky tisíc. Bohužel pro ně platí určitá krátkozrakost. Aby získali co nejvíce peněz, platí si nejnižší možné odvody na sociálním pojištění. Když si však takový člověk požádá o důchod, zjistí, že ho má minimální, stejně jako zálohy, které platil.
Odvody OSVČ by podle plánu měly stoupnout až o 60 %, což je opravdu významný nárůst. Mnohým to udělá čáru přes rozpočet, protože jim z jejich příjmů zbyde významně méně prostředků.
Je však otázkou, zda něco takového nebude od podnikání odrazovat skutečné živnostníky, kteří by rádi vykonávali třeba nějaké to řemeslo nebo jinou činnost. Zejména pro ty, kdo mají nízké příjmy, mohou vyšší odvody znamenat velkou zátěž.
Foto: Shutterstock