Od začátku příštího roku má platit celá řada novinek, přičemž jedna by měla na život občanů České republiky poměrně zásadní dopad. Znamenala by překopání dlouhodobých pořádků a zvyků. Stát se totiž rozhodl onu tolik vzývanou digitalizaci státní správy řešit po svém a za jeden z klíčových bodů považuje, aby všichni občané měli datovou schránku.
Nepříjemná povinnost
V příštím roce tak měly být lidem postupně zřizovány datové schránky. Dosud je přitom museli používat pouze podnikatelé a firmy. Ovšem tentokrát se měla povinnost začít vztahovat na všechny fyzické osoby.
Celé to navíc mělo být dosti zvláštně uzpůsobené, kdy by se zatím datová schránka nezřídila všem automaticky, ale pouze těm, kdo v nějaký okamžik použili nějakou formu elektronické identity, například bankovní identitu. Tu teď můžete použít například pro komunikaci s úřady, protože ty si díky ní mohou být jisty, že na dálku jednají s daným člověkem.
Odborníci však kroutili hlavou nad tím, proč stát chtěl na tuto zajímavou a moderní službu navázat ještě datové schránky. Jakmile je totiž datová schránka jednou zřízena, počítá se s tím, že ji člověk využívá a úřady s ním začínají komunikovat výhradně touto cestou a nikoliv poštou.
Nakonec to snad nebude
Lidé však o chystaných změnách nemají prakticky žádné povědomí, protože stát zanedbal osvětovou kampaň. Namísto toho, aby se snažil lidem doporučovat využívání datových schránek dobrovolně, protože jde skutečně o usnadnění života a komunikace, chtěl jim je vnutit podprahově.
V takové chvíli by ale hrozilo, že spousta lidí by si toho nebyla vědoma, nedokázala datové schránky používat a v důsledku toho se dostala do závažných problémů, kdy by například nereagovala na výzvy úřadů.
Zdá se, že za pět minut dvanáct to stát nakonec pochopil. Má být přijat pozměňovací návrh, který povinné zřízení datové schránky zruší. Ty nadále pro fyzické osoby zůstanou dobrovolné.
Foto: Shutterstock
Já užívám datovou schránku už od jejího zavedení, pro mě je přínosná, jen mě trápí poplatky za zprávu pro soukromý subjekt či poplatek za trezor pro ukládání datových zpráv atd. Ovšem základ je bezplatný, tedy posílání vyplněných formulářů a jiné pošty na státní instituce, různé úřady spadající pod stát atd. Kdo chce komunikovat pouze se státem, ten má datovou schránku bezplatnou a pošta zprávy v datové schránce mu bude mazat po třech měsících, když nechce platit za trezor atd. Na druhé straně je evidentní, že kdo je počítačově negramotný nebo nebo zná jen minimum a neví jak nakládat se svojí… Číst vice »
Počítačová gramotnost vás nezachrání před problémy, které způsobují úředníci – třeba to, že nevyzvednou včas nebo vůbec zprávy nebo dokumenty, které jste úřadu do schránky poslal – během posledního roku měla moje účetní pěnu u huby a já též – chodily mi výhružné e-maily, aby se nakonec zjistilo, že úřednice “poštu” prostě nevyzvedla, nebo tvrdila, že se to ztratilo apod. Jenže úředníkům se nic nestane – problém budete mít vy, protože budete muset dokázat, že jste ty dokumenty poslal. Takových pochybení znám ze svého okolí hodně. Plošné a nucené zavedení schránky povede nutně k mnoha zmatkům. Souhlasím, že by to… Číst vice »
V první řadě to ušila Babišova parta a teď se po nich uklízí bordel.
Stěžujte si na neschopné úředníky neustále, buďte prudič. Čím víc nás bude, tím lepší svět si uděláme.
Bordel udělaly všechny party, které se tam vystřídaly – jenže ho nikdo neuklízí…
Úředníci berou za svou práci plat, takže snad od nich můžu čekat, že tu práci taky odvedou a pořádně. Klidně budu prudič, jestli to ale pomůže, to nevím.
Pomáhá to. Každý další úředník bez prémií mi vždy udělá radost.