Rodná čísla jsou tu s námi odnepaměti a představují jeden z hlavních způsobů, jak prokázat vlastní identitu. Právě pod tímto číslem se jako osoba nacházíte v nejrůznějších databázích státu, ale i soukromých firem, jejichž služby jsou pro vás klíčové.
Kdo to zase vymyslel?
Stát však v těchto složitých dobách nenapadlo nic lepšího, než že tuto letitou záležitost, která funguje velmi dobře, překopá. Už příští rok by se měla rodná čísla opustit a nahradí je jakési identifikátory. Tento nápad ale rozhodně nebude zadarmo.
Identifikátory přinesou řadu změn. Například z nich nebude možné vyčíst datum narození či pohlaví člověka. Je ovšem otázkou, zda je to skutečně takový problém, který by bylo nutné urychleně řešit. Argument je takový, že je třeba chránit soukromí občanů. Funguje to tak prý i v zahraničí.
Jak se ale ukazuje, tato změna bude představovat obrovské náklady pro státní i soukromý sektor. Společnost Grant Thornton je vyčíslila na celkem 56 miliard korun. A to v době, kdy každý řeší, jak snížit náklady.
K čemu to je dobré?
Něco takového zvedlo mnohé známé osobnosti ze židle. Jednou z nich je například influencerka Nikol Štíbrová, která se s dotazem obrátila na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Ten výši sumy potřebné k transformaci z rodného čísla na identifikátory zpochybnil, byť neuvedl, z čeho vychází.
Je tedy spíše pravděpodobné, že se uvedená částka bude blížit realitě. Jde totiž o obrovský administrativní krok, který však nepřinese žádné velké benefity. Pouze se změní jedno číslo za druhé. Ve výsledku pak může docházet k různým zmatkům či záměnám, což by si pochopitelně nikdo nepřál.
Foto: Shutterstock