Stát se chystá sáhnout Čechům na jejich zlaté prase. Jestli totiž některý z finančních a bankovních produktů opravdu milují, potom je to stavební spoření. V zemi, kde lidé nechávají ležet své úspory na běžném účtu bez úroku, je to jedna z mála věcí, kterými se povedlo přimět je k alespoň trochu rozumnému využívání volných finančních prostředků.
Nedává to prý smysl
Jak se ale zdá, stavební spoření dostane pořádnou ránu, ze které se nemusí jen tak otřepat. Jeho výhody totiž mohou být značně osekané, případně úplně zrušené. Bavíme se tu přitom o produktu, který využívá celá třetina Čechů. Na další přitom stavební spořitelny cílí aktuálně poměrně silnou marketingovou kampaní.
Stavební spoření už je na trhu 30 let a za tu dobu se osvědčilo. Jedním z jeho největších lákadel je každoroční podpora, na kterou má nárok každý, kdo tento produkt aktivně využívá a naspoří potřebnou částku. Aktuálně tato podpora činí 2000 korun ročně. Už brzy by ale mohla být nižší, nebo dokonce žádná.
Ministr financí totiž pro server Seznam Zprávy odhalil to, o čem se už nějakou dobu šušká. Ve hře je konec podpory stavebního spoření, po kterém většina ekonomů už řadu let volá. Podle nich je podpora tohoto produktu neefektivní, a ačkoliv ho využívá třetina populace, na tuto podporu se skládají úplně všichni, protože jde ze státního rozpočtu.
O co přijdete
Navíc se prý ukazuje, že stavební spoření už zdaleka neplní svou primární úlohu a nekončí v bydlení. Lidé ho používají jen pro efektivnější správu svých financí, aby načerpali nabízený příspěvek. Celé to pak stojí 4 miliardy korun ročně. V době rostoucího dluhu se tak nabízí možnost, jak trochu ušetřit.
Jak by to celé mohlo vypadat? V případě nových smluv je poměrně pravděpodobné zrušení státní podpory jako takové. Pokud ale jde o už uzavřené smlouvy, tam to není tak jednoduché. Zrušení celé podpory není možné, avšak lze ji snížit, o čemž se uvažuje. Ostatně, k tomu už několikrát došlo. Pamětníci si možná vzpomenou, že původně činil roční příspěvek dokonce 4500 korun. Teoreticky by podporu bylo možné snížit třeba na symbolickou stokorunu ročně. O tom se však ještě bude jdnat.
Foto: Shutterstock
Co to některé za kraviny? Zamyslete se. Stát dává na podporu nějaké ty procenta, ale má jistotu, že těch xx lidi na penize nesahne, jinak o tu výhodu přijde a to za 6 let pro stát je obrovská suma s kterou disponuje. Jò, že ty prachy prošustuje s pak nemá na vyplacení, to je jiná.
Hlavně, že se dávají miliardy na podporu války a na zbrojení.
Chcete ušetřit? Snižte počet poslanců na čtvrtinu, stejně tak zredukujte senát, snižte jim platy na úroveň průměrného platu v zemi a zrušte proplacení všeho, nač mají tito lidé nárok. To ušetří spoustu peněz, které jdou bezvýznamným darnožroutům.
Potrebuji něco do kapsičky ne?
V západní Evropě funguje stavební spoření bez problémů už řadu let mladé lidi to naučí spořit a v budoucnu si pořídit vlastní bydlení
Bylo na čase.
V současnosti je situace úplně jiná, než před třiceti lety. V Evropě patříme k procentuálně největším vlastníkům obytných nemovitostí. Další podpora není nezbytně nutná.
Na platy našich politiků se skládáme taky všichni.To vládu nezajímá…obyčejným lidem brát,to ano,ale sobě ne.
To je asi omyl. Vláda nic obyčejným lidem nebere. Jen přestane z peněz daňových poplatníků podporovat již přežité stavební spoření.
Jenže si neuvědomujete, že dospívá další generace a také chtějí bydlet ve svým a na hypotéku nedosáhnou! A Vy asi jste ve svým tak proč by měli mít možnost jiní, že?
Zajímavé je, že jste nereagoval na platy poslanců a vlády. To vám asi vyhovuje.
Nebere, jen nemysli do budoucna. Hasi jen ohen, ale ne ohnisko…..V podstate nehodla podporit uplne rodiny a vyhody pro mlade uplne rodiny. Neuci mlade k zodpovednosti a k udrzdni uplnych rodin!!! a to nepodporovanim. Proto to zde tak vypada jak vypada. No to bude”zariva budoucnost pro narod a hlavne mlade” !! Jak to jenom ti komousi delali, ze zvladli vse bez techto pruseru!!!……
to si děláte zradu ne všechno zažité to znát není možné?
A co podpora elektromobilú,kde ze státního rozpočtu podporujeme ke koupi také úzkou skupinu bohatších lidi