Melouny jsou skvělým osvěžením v době, kdy venku panují vysoké teploty. Zahání žízeň, čemuž se nemůžeme divit, když se z více jak 95 procent skládá právě z vody. Málokdo však ví, že meloun efektivně zahání kila navíc.
Vodní melouny k nám doputovaly z Afriky a některé z Asie. Dnes jejich obliba tak stoupla, že se pěstují ve všech slunných oblastech Evropy, mnozí si melouny pěstují i na své zahrádce. Při pěstování melounu se musí dbát zejména na teplo, proto se nejčastěji pěstují ve skleníku. Zaměřme se však na to, jak se meloun podílí na naší štíhlé figuře.
Meloun jako nedílná součást detoxikačních kúr
I když mnozí jedinci tvrdí, že meloun není pro hubnutí ideální, je to mylná domněnka. Cukru se v melounu nachází minimální množství, tudíž je pro hubnutí jako stvořený. Přidává se do mnohých zdravých diet, jelikož jeho energetická hodnota se pohybuje v rozmezí od dvaceti do pětatřiceti kcal na sto gramů. Zároveň je součástí mnohých detoxikačních kúr, jelikož je plný antioxidantů.
Jaké jsou účinky melounu?
Meloun nepomáhá jenom při hubnutí nebo při detoxikaci organismu. Má mnohem větší moc – prospívá našemu zdraví. Jelikož je velkým zdrojem antioxidantů, jak již bylo zmíněno, skvěle odbourává toxické látky z těla. Navíc je zdrojem vitaminu A, jenž udržuje náš zrak zdravý a odolný vůči nemocem.
V melounech najdeme hromadu minerálních látek a tělu prospěšných živin, z nichž je třeba vypíchnout železo, hořčík, mangan, zinek, jód nebo vápník a draslík. Díky nim se meloun výrazně podílí na správné krvetvorbě, udržuje kosti pevné a zdravé, podílí se na zvýšení plodnosti a zároveň je zdrojem energie.
Meloun jako součást nejlepších pokrmů
Meloun můžete konzumovat i jinak než v nakrájené podobě. Bývá součástí nejlepších pokrmů, jako jsou ovocné saláty, zeleninové saláty, ve Francii či v Itálii se podává předkrm skládající se z medového melounu a parmské šunky.