Kdo by snad očekával, že letošní rok konečně přinese úlevu po loňském, který byl mimořádně složitý, a to zejména z finančního hlediska, zřejmě nebude těmito vyhlídkami příliš potěšen. Ekonomická situace se v Česku jednoznačně změnila a přizpůsobování nové realitě bude složité. Zároveň platí, že k tomu bude docházet pozvolně. Některé efekty a dopady jsme loni ještě vůbec neregistrovali, ale letos už dopadnou poměrně drtivě.
Dobré časy jsou pryč
Jedním z velkých bublajících problémů jsou hypoteční úvěry, kterými je zatížena velká část české populace. Dlouhodobě zde totiž platilo, že si mladí lidé jednoduše berou hypotéku a koupí si vlastní bydlení, namísto toho, aby šli do nájmu, tak jak je to běžné třeba v západních zemích. V našich končinách je zkrátka zakořeněno jakési “právo na vlastnické bydlení”.
Na tom není nic špatného a v mnoha případech to zajišťuje příjemnou stabilitu. Jsou to doby, kdy se příliš nevyplatí spořit a naopak je výhodné si brát úvěry, protože jsou úroky nízké. To byla doba minulých deseti let, kdy prakticky každý dostal hypotéku pod dvěma procenty, přestože jeho finanční situace nebyla kdovíjak zářná a mnohdy jel takzvaně na dřeň, tedy že mu po zaplacení všech potřeb a hypotéky prakticky nic nezbylo.
Jenže právě tito lidé se teď budou dostávat do velkých problémů. Zajímavé na tom je, že už s tím prakticky nejde nic dělat. Karty jsou rozdány. Komu bude v tomto roce končit fixace hypotéky, a takových budou desítky tisíc, ten se bude muset vypořádat s novou situací. Úrok už nebude kolem dvou procent, ale bude štěstí, když bude začínat pětkou, ale spousta lidí se nedostane pod 6 %.
Pro někoho to bude hodně zlé
To s sebou nese rapidně zvýšené náklady na splátky nemovitosti. Pokud někdo platit třeba 15 tisíc měsíčně, najednou bude platit kolem 22 tisíc korun a možná ještě více. Má to navíc ještě druhou rovinu. V důsledku toho, že si nové hypotéky téměř nikdo nebere, klesají také ceny bytů.
Češi se tak dostávají do situace, kterou nikdo neočekával. Musí platit více za svou nemovitost, která přitom ztrácí na ceně. Nikdo přitom neví, kde se propad zastaví a zda se náhodou cena nedostane pod kupní částku, což už je velmi nepříjemné.
Odborníci očekávají, že řada lidí už to jednoduše neutáhne a o svou nemovitost přijde. Buď se jí pokusí zpeněžit sami a ze získaných prostředků doplatit hypotéku, ale v horším případě, kdy by třeba nespláceli, jim byt či dům zabaví banka a prodá ho za aktuální cenu. Ta může být nižší, než jaká byla výše hypotečního úvěru a dotyční tak budou ještě dlužit a navíc budou bez střechy nad hlavou.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
Ano souhlasím, zřejmě se nedá nic dělat. Voliči vládních partají nám ostatním to pěkně zavařili. Tito voliči mající evidentně problémy s logickým myšlením se nechali utáhnout na vařené nudli uměle vyvolané protibabišovské hysterie. Babiš je prý horší než sám ďábel atd. Vládnou nám hlupáci, kteří byli zvoleni ještě většími hlupáky, kteří pořád opakují mantru HLAVNĚ ŽE TAM NENÍ BABIŠ. ZA VŠECHNO ŠPATNÉ MŮŽE BABIŠ.
Ti mladí, kteří zadlužují stát hypotékami, si nic jiného nezaslouží! My důchodci, když jsme dříve tvrdě pracovali, jsme na minulý stav, kdy mohly mít hypotéky 2% úroků, vydělávali a mladým se teď nechce, tak se úrok musí zvýšit nad 6%! – To dá rozum. Proto nám mladá vláda snižuje valorizaci důchodů.
Těm dnešním mladým není co závidět.
Ano,máte pravdu, není jim co závidět jejich lenost.Moji rodiče si pořídili být za málo peněz ale zbytek si museli odpracovat.Představte si tu “hrůzu”,oni museli makat rukama.Dnešní mladí si raději vezmou tzv.”hypotéku”,zadluží se na 20,30let.Chtějí vše hned a krumpáč,lopata jsou pro ně sprostá slova.Tak ať si nestěžují. Vždy platilo že bez práce nejsou koláče.Dnešní mladí si myslí že život je jen o klikání a entrování.Život je poučí.
Tohle vždycky napíše člověk co asi neumí počítat 🤦 Také mám hypotéku 15tis. a za tři roky mi může stoupnout na těch 22tis., ale co to melete o problémech s placením hypo? Když jsem postavil dům, tak jsem před dvěma lety vypadl z nájmu cca 15 tis., kde se teď platí cca 24tis. a na to bych jako podle článku měl peníze a na hypo ne? Co bych si podle vás pane novináři pomohl? Podle mého uvažování je lepší platit 30 let hypotéku a v důchodu mít klid než platit nájem i v důchodu a nemít na rohlík. Prosím o… Číst vice »