Výzkum dokládá, že určitá strava může mýt prospěšná pro srdce, při hubnutí, pro snížení rizika demence i kognitivního poklesu. O jaké stravování jde?
Podle studie středomořská strava zabraňuje hromadění dvou bílkovin a zmenšování objemu mozku při Alzheimerově chorobě. Amyloidový protein vytváří v mozku plaky a tau protein spleti. Oba jsou přítomny v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou a objevují se i u zdravých starších lidí, jak se píše na medicalnewstoday.com. Studie byla zveřejněna v časopise American Academy of Neurology.
Středomořská strava
Autor studie Tommaso Ballarini, Ph.D., z německého centra pro neurodegenerativní choroby v Bonnu říká, že to, co jíte, může později ovlivnit vaše paměťové schopnosti. Konzumace stravy jako Řecku, Španělsku a Itálii s vysokým obsahem nenasycených tuků, ryb, ovoce a zeleniny, s nízkým obsahem mléčných výrobků a červeného masa, může chránit mozek před hromaděním bílkovin, ztrátou paměti a demencí.
Vhodný jídelníček
Jídelníček obsahuje hodně zeleniny, ovoce, ořechů, semen, luštěnin, brambor, celozrnných potravin, mořských plodů, extra panenského olivového oleje a vína v menším množství. Občas i drůbež, vejce a mléčné výrobky, jako bílé jogurty a čerstvé sýry. Červené maso, přidaný cukr, rafinovaná zrna a oleje a zpracované potraviny jsou výjimkou. Dietoložka z kliniky v Clevelandu Kristin Kirkpatricková dodala, že středomořská strava přispívá k příjmu prospěšných omega-3 mastných kyselin, polyfenolů, minerálů, vlákniny a bílkovin. Důležité jsou malé porce a vyhýbat se konzumaci zpracovaných potravin, i když jsou uváděny na trh jako zdravé.
Průběh výzkumu
Výzkumníci zkoumali 512 osob z Německého centra pro neurodegenerativní choroby. U 343 z nich bylo vyšší riziko vzniku Alzheimerovy choroby a u 169 lidí bylo kognitivní myšlení v pořádku. Účastníci vyplnili dotazníky týkající se konzumace jídla za předchozí měsíc, kde zaznamenali příjem 148 konkrétních potravin. Ti, co jedli převážně středomořskou stravu, dosáhli nejvyšší skóre na stupnici od 1 do 9. Lidé však hlásili své stravovací návyky sami, což může znamenat jisté zkreslení výsledků.
Kognitivní testy
Kognitivní testy pro zjištění progrese Alzheimerovy choroby hodnotily paměť, pracovní paměť, jazyk, výkonné funkce a vizuálně-prostorové schopnosti. Skenování mozku MRI určilo jeho objem. Vědci analyzovali míšní tekutinu ze vzorku 226 účastníků a hodnotili přítomnost a množství biomarkerových proteinů. Po úpravě podle pohlaví, věku a vzdělání vědci identifikovali souvislosti mezi lepším kognitivním zdravím a středomořskou stravou. Každé 1 skóre na stupnici nižší než 9 bylo spojeno s o 1 rok starším mozkem, jako u progrese Alzheimera. Ti, co dodržovali středomořskou stravu, měli v míšní tekutině méně biomarkerů amyloidu a tau proteinu než ti, s nižším stravovacím skóre a měly lepší výsledky v testech paměti.
Foto: Shutterstock