V případě inkontinence jde o únik moči. V tomto případě však nejde o únik moči z důvodu stresu, jak se mnozí z názvu mylně domnívají. Jde o únik moči způsobený běžnými, nevynucenými činnostmi jako je například kašel, smích, kýchání či různé cviky a pohyby. Tyto činnosti následně vyvolají větší či menší únik moči.
Koho stresová inkontinence postihuje?
Stresová inkontinence je onemocnění typické zejména pro ženy, které postihuje vlivem fyzických změn během jejich života. Nejedná se proto o stav vrozený, ale získaný. Následuje například po těhotenství a porodu či menopauze. Stresovou inkontinencí trpí až třetina žen středního a vyššího věku. U žen je onemocnění dvakrát častější než u mužů.
Co ji způsobuje?
Zmíněné činnosti, tedy třeba kašel a smích, vyvolají zvýšený nitrobřišní tlak. V takovém případě má zareagovat močová trubice svým uzavřením. Jenže po zmíněných fyzikálních změnách často není správně posazená, a nezeraguje tedy správně. Po porodu a menopauze totiž ochabují svaly pánevního dna.
Jaké má stádia?
V prvním stádiu se stresová inkontinence projevuje poměrně mírně, a sice únikem moči po kapkách při zmiňovaných aktivitách jako je kašel, ale třeba i zvedání těžkých předmětů.
Druhé stádium už je závažnější a stresovou inkontinenci lze jen těžko přehlédnout: projevuje se i při aktivitách, které nevyvolávají tak silný nitrobřišní tlak. Takovými jsou například běhání nebo chůze po schodech. Inkontinece může začít negativně zasahovat také do sexuálního života.
Ve třetí fázi už k úniku moči dochází při běžných aktivitách jako je chůze, a to prakticky neustále.
Léčba
Stresovou inkontinenci lze léčit. Před operačním zákrokem je možné vyzkoušet různé přípravky či inkontinenční vložky.