Zkuste zapátrat ve své paměti. Je velmi pravděpodobné, že tuto dobrotu jste někdy jedli, někteří možná více než by bylo zdrávo. Možná je na čase si na ni zavzpomínat i na talíři. A pokud ji náhodou neznáte, vůbec to nevadí, klidně si ji připravte také.
Pojmenováním toto jídlo sice evokuje řízek, avšak přídavné jméno studentský deklaruje, že v tom bude nějaká ta vychytávka. A také, že je. Aby studenti, ale nejen oni ušetřili, místo masa se v tomto receptu používá gothajský salám, tedy uzenina.
Udělejte si studentský řízek
Ingredience
- gothajský salám (plátky po 1,5 cm)
- 50 mililitrů mléka
- 1 vejce
- 2 lžíce hladké mouky
- olej
- pepř
- sůl
Postup přípravy
Ze všeho nejdříve je třeba udělat těstíčko, a to připravíte tak, že do nádoby nalijete mléko a vejce. Následně pak přidáte sůl s pepřem. Nezapomeňte přisypat lžíci mouky a začněte míchat tak, aby se ingredience pořádně spojily. Pakliže vám vychází stále řídké těstíčko, zkuste přisypat mouku a vytvořte konzistenci, kterou potřebujete.
Vezměte salám, lehce ho obalte v mouce a vložte do připraveného těstíčka. Rozpalte si pánev a přidejte do ní olej, který zahřejte. Obalený salám v těstíčku dejte na pánev a smažte postupně z jedné a druhé strany na mírném plamenu. Potřebujeme, aby se salám dobře prohřál a těstíčko nezůstalo syrové. Mělo by být naopak křupavé a zlatavé.
Příloha a experimenty
A co si k takovému řízku dát jako přílohu? Skvěle chutnají třeba ty, které si dáváte k normálnímu řízku z masa, tedy zejména bramborová kaše. Jako správný šetřící student ale můžete sáhnout i po kousku pečiva. Studentský řízek si můžete dopřát i ve stylu hamburgeru, kdy ho vložíte do housky.
Pravdou je, že se nemusíte striktně držet receptu, ale klidně si i trochu zaexperimentovat. Namísto pánve můžete studentské řízky připravit třeba v troubě, ze které vám vyjdou zdravější, protože nebudete potřebovat takové kvantum oleje. Gothaj lze obalit také v jiném typu těstíčka, kdy použijete 100 gramů ementálu, 100 mililitrů piva, 2 vajíčka, hladkou mouku a uzenou papriku. Pochopitelně vše náležitě promíchejte a máte na světě alternativu.
Foto: Shutterstock
…tak on už ani ten Gothaj není za pár kaček…
Lidi, nesmažte uzeniny. Z dusitanu vznikají nitrosaminy, kterým vděčíme za světové prvenství v rakovině “zadnice”.
To máte pravdu – kus masa je lepší, jenže to některým lidem nevysvětlíte.
Jenže gothaj je dneska dražší než čerstvé maso 🙂
Jenže tehdy byl i gothaj z masa,ne jak dnes.
Obaloval se junior pokud si dobře vzpomínám, junior s octem a cibulí.
Dnes rízok z gothaju pri cene5,8€ za kg sa už nedá nazvať lacné jedlo.
S názvem studentský řízek jsem se sice setkal až dnes, ale toto “jídlo” bylo občas i ve školní jídelně. Obdobou byl stejně upravený “luncheonmeat”, obvykle na cestách, pokud to ještě byl luncheonmeat, tedy že držel tvar a při smažení se neproměnil v cosi tekutého a výsledek pak byl smažený prázdný obal….. Ale spíše než v těstíčku to bylo v normálním trojobalu. Čemu se říkalo socialistický řízek, to byl smažený plátek kedlubnu, což se dalo celkem sníst, anebo smažený celer, což byl naprostý hnus (plátek uvařený s trochou octa, pak obalený, smažený – něco příšerného, přitom pokud se zabalí syrový celerový… Číst vice »
Souhlasím s vámi – výše popsaný “experiment” jsme nikdy na kolejích nedělali. Pokud byl gothai, tak se sežral s cibulí a pivem – nikdo by se nezdržoval trojobalem a smažením 😀
Asi jste jiná věková kategorie nebo jste studovala něco, kde byla spousta času se takovým ptákovinám věnovat – tohle jsme nikdy na kolejích nedělali a že jsme toho zkoušeli hodně – standard menza, večer konzerva, špagety v ešusu a šlus (bavím se o kolejích studentů Přf, Lf ne nějaká vyšší dívčí…)