Pokud chcete léčit kašel, musíte rozlišovat mezi jednotlivými druhy. Každý kašel se léčí jinak. Jiný lék je třeba užívat ráno a jiný večer. Když je kašel bez dalších obtíží, stačí se poradit třeba s lékárníkem.
Kašel je základní obranný mechanismus. Udržuje dýchací cesty volné a zbavuje tělo virů či bakterií, které napadly sliznice. Je to také nejčastější příznak mnoha různých onemocnění dýchacího ústrojí.
Suchý, produktivní a vlhký kašel
Suchý kašel je spojený s drážděním v krku a nevykašláváme hlen. Produktivní kašel je doprovázený bolestí na prsou. Vykašláváme hlen obtížně či snadno. Vykašlaný hlen nemusí pocházet jen z dolních dýchacích cest. Může stékat z nosu či dutin v podobě zadní rýmy. Tomu říkáme vlhký kašel. Někdy je třeba kašel tlumit, jindy zase podporovat vykašlávání a hlen ředit.
Pozor na závislost na tlumivé léky
Kašel pomáhá odstranit škodlivé látky z dýchacích cest. Pokud je obtěžující a brání spánku, užívají se antitusika tlumící reflex pro kašel. Doporučujeme ty bez obsahu kodeinu. Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus účinku a snižují citlivost centra pro kašel. Dlouhodobé podávání může vést k závislosti a je třeba dodržovat přesně dávkování. Léky na tlumení kašle se užívají před spaním.
Co užívat na vykašlávání
Léky pro podporu vykašlávání, jsou expektorancia, berou se přes den až do 18 hodin. Stejně se užívají mukolytika, která ředí hlen a usnadňují vykašlávání, jako třeba ACC či Mucosolvan. Léky obsahující guajfenesin k uvolnění hlenu, jako třeba Robitussin, usnadňují jeho transport a vykašlávání. Užívat můžete i byliny, jako břečťan, mateřídoušku nebo jitrocelový sirup.
Pozor na nesprávné kombinace
Neužívejte současně léky na tlumení kašle s léky podporujícími kašel. Hlen by se hromadil v dýchacích cestách bez vykašlávání. Často se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle a podle toho je třeba změnit léčbu. Homeopatika zastupuje Stodal nebo šetrný bylinný přípravek Stopkašel, vhodný i pro těhotné a kojící ženy, který pomáhá na všechny typy kašle.