Sušička je úplně zbytečná. Instalatér poradil, jak vám prádlo vysuší i ta nejlevnější pračka

Nemáte sušičku a jste zvyklí sušit prádlo venku na vzduchu? Pak vás nepřekvapí, že s přicházejícím podzimem se doba sušení prodlužuje. Dny jsou chladnější, slunečních paprsků ubývá a častěji prší. Prádlo, které bylo v létě suché za pár hodin, může teď venku schnout i pár dnů.

Řešením může být přestěhovat sušák do domu, kde je tepleji a nehrozí ani nenadálý déšť. Občas se ale může stát, že kousek oblečení, který jste vytáhli z pračky, potřebujete opravdu akutně. Jak si v takové situaci poradit?

V zimě ždímejte více než v létě

Intenzita ždímání by měla být v zimě jiná než v létě. Měla by se lišit podle toho, jestli věšíte prádlo venku nebo v bytě. V létě, při sušení na čerstvém vzduchu, je lepší prádlo tolik neždímat. Intenzivním ždímáním se více zmačká a zbytečně si tak přiděláváte práci s jeho žehlením. Čerstvý vzduch přebytečnou vlhkost rychle vyfouká.

V zimě ale nastavte ždímání na vyšší otáčky, pokud tomu materiál oblečení nebrání. Sušíte-li totiž prádlo v bytě, mohlo by při pomalejším schnutí zatuchnout. Navíc riskujete vznik plísní na zdech a okenních rámech kvůli odpařování většího množství vody při menší frekvenci větrání.

Ždímejte s osuškou

Pokud vám tedy oblečení, které nutně potřebujete, nestíhá uschnout, vložte ho znovu do pračky. Přidejte k němu hodně savou osušku, čím větší tím lepší a spusťte program odstřeďování. Pro jistotu zavřete přívod vody, ať se nedopatřením ještě do bubnu nějaká nenapustí.

Až pračka doždímá, většina zbytkové vody z vašeho prádla se přestěhuje do osušky, která z něj přebytečnou vlhkost odsaje. Jeho sušení tak zabere o poznání kratší dobu a pomoci vám může, opět vzhledem k materiálu, i žehlička. Ve spolupráci s ní potom odpaříte a vysušíte zbylou vlhkost.

Foto: Shutterstock

I sušička potřebuje teplo

Tento postup můžete vyzkoušet samozřejmě i v případě, že vaše sušička momentálně stávkuje. V jejím případě potom platí, že byste ji neměli přetěžovat. Velká zátěž vyvíjí velký tlak na motor a to může vést k její poruše.

Čtěte také: Jednou otočte vypínačem pračky a ušetříte 50 % elektřiny. Instalatér ukázal fintu, kterou výrobci tají

Také ji, pokud je to možné, umístěte raději do suché a teplé místnosti. Sušičky totiž nasávají okolní vzduch a stojí-li ve studené garáži, musí pracovat mnohem tvrději a přitom spotřebují daleko více energie.  

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleanipedia, Good Housekeeping         

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Horáček
Martin Horáček
10 měsíců

Pračka není sušička, ale to autorka jako největší šmucka neví.

Petr
Petr
10 měsíců

Akorát jsem se nedozvěděl jakou “maličkost ” mám do pračky přidat. Nevadí, ono to stejně fungovat nebude. Tak si vy pískové můžete vymyslet jinou hovadinu!!!!!!