Nový typ koronaviru už nepředstavuje jediný kmen. Po světě se pohybují přinejmenším tři jeho verze, které pravděpodobně vznikly mutací. Na základě svého výzkumu to uvedli vědci z univerzity v Cambridge.
Zmapované šíření koronaviru
Pro jednoduchost tyto mutace, jež vznikly v rozmezí prosince až dubna tohoto roku, popsali jako A, B a C. Našli mezi nimi řadu odlišností, ovšem základ zůstává stále stejný. Viry jsou si pořád velmi podobné. Výzkum zatím nešel do takového detailu, aby mohlo být potvrzeno, zda tyto verze koronaviru způsobují například odlišné symptomy nemoci. Ale vzhledem k tomu, že se objevují neustále nové a nové příznaky, to není zcela vyloučené.
Typ A představuje původní mutaci koronaviru. Podle stále nevyvrácené, avšak hojně zpochybňované teorie to byla právě ona, která na wu-chanském tržišti přeskočila z netopýrů na lidi. Dnes už mnozí ale operují spíše s verzí, že omylem unikla z místní laboratoře.
Zajímavé je, že přestože se typ A zrodil v Číně, nepředstavuje zde nejrozšířenější mutaci. Tou je v nejlidnatější zemi světa takzvaný typ B. Ten zmutoval z “áčkové” varianty a začal se šířit už kolem Vánoc.
Typ A však rozhodně nevymizel. Rozšířil se totiž především ve Spojených státech amerických a Austrálii, což naznačuje, že se sem ještě koncem roku tato varianta dostala, než ji v Číně nahradilo “béčko”. Dvě třetiny nakažených Američanů mají typ A.
Evropa má možná nejhorší typ
Pak je tu ale ještě typ C. Ten se rozšířil zejména v Evropě, kam se pravděpodobně dostal ze Singapuru. Zaznamenán však byl i v Hong Kongu a Jižní Koreji. “Céčková” verze převažovala u prvních pacientů v Itálii, Francii, Švédsku nebo Velké Británii. Vzhledem k vysoké smrtnosti v těchto zemích je možné usuzovat, že tento typ je nejnebezpečnější. Může to však souviset i s dalšími faktory.
V Evropě se nicméně rozšířil také typ B, který je zaznamenáván především v Německu a Švýcarsku. Tam přitom čísla obětí nejsou tak vysoká, což by opět napovídalo tomu, že tato verze není tak smrtící. Odpovídají tomu i čísla z Číny, ale ta jsou experty často zpochybňována.
Do budoucna je velmi pravděpodobné, že koronavirus bude dále mutovat. To z něj může učinit ještě větší hrozbu, než jakou představuje dnes. Může vzniknout ještě nebezpečnější mutace a zároveň bude složitější vyvinout opravdu plošně účinnou vakcínu.
Foto: Freepik